search
top

Zaoszczędzić na ogrzewaniu

Sezon grzewczy w pełni, przyszły już pierwsze rachunki za gaz i prąd. Przecierasz oczy ze zdumienia. A jednak, to prawda. Wydajemy dużo pieniędzy na ogrzewanie a przed nami jeszcze przynajmniej trzy miesiące intensywnego dogrzewania domu, mieszkania, warsztatu, sklepu itd. Co zrobić, żeby zmniejszyć koszty ogrzewania? Wcale nie trzeba marznąć, wystarczy podjąć odpowiednią strategię.

Przede wszystkim uszczelnij drzwi i okna. Co z tego, że kaloryfery są gorące, jeżeli przez szczeliny w starych oknach wylatuje ciepło. W sklepach dostępne są specjalne taśmy samoprzylepne, więc nie trzeba wzywać fachowca. Uszczelnienie zakamarków jest naprawdę proste.

 

Jeżeli mieszkasz w domu i masz własny piec, to zadbaj o konserwację pica i rur. Brudne rury pobierają energię. Przy okazji pomyśl o kominie. Powinien być czyszczony przed każdym sezonem grzewczym. Nieodprowadzany dym może być bardzo niebezpieczny.

Jeżeli ogrzewasz mieszkanie przez energię elektryczną, na przykład matami grzewczymi lub piecykami, i masz zmienną taryfikację u dostawcy energii, to ustaw termostat tak, żeby ogrzewanie włączało się w godzinach, kiedy energia jest tańsza. Ogrzewanie nie musi działać bez przerwy a temperatura nie musi być maksymalna. Przegrzanie nie jest dobre dla organizmu – prowadzi do osłabienia odporności.

Można zaoszczędzić nawet w miejscach, gdzie prowadzisz działalność gospodarczą. Jeżeli prowadzisz sklep, to jest rzeczą oczywistą, że ruch jest duży i co chwilę drzwi otwierają się i zamykają a ciepło z pomieszczenia ucieka na zewnątrz. Jest na to rada. Nad wejściem można zainstalować kurtynę powietrzną. Wytwarza ona ciepły strumień powietrza, który zapobiega uciekaniu ciepła na zewnątrz – odgradza ciepłe i zimne masy powietrza, dzięki czemu nie mieszają się. Najtańsze kurtyny kosztują około 400 złotych, ale koszt ich zakupu zwraca się na zaoszczędzonej energii.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top