search
top

Wydajność grzejnika olejowego

Grzejniki olejowe to zupełnie inny rodzaj dobrze znanych innych grzejników, takich jak żeliwne, konwekcyjne czy też stalowe. Wymienione grzejniki najpierw ogrzewają wodę w swoim obiegu, a następnie dopiero ciepło do otoczenia. Grzejniki olejowe nie potrzebują do działania innej instalacji – wystarczy sam grzejnik. Do poprawnego działania grzejnika olejowego wystarczy jedynie gniazdko, do którego można podpiąć grzejnik.

Budową, grzejniki olejowe nie różnią się praktycznie w żadnym stopniu od grzejników stalowych. Grzejnik olejowy powstaje poprzez złączenie ze sobą dwóch, odpowiednio wyprofilowanych płyt. Przestrzeń, jaka powstaje pomiędzy nimi, jest następnie wypełniona olejem, a w dolnej części mocowana jest elektryczna grzałka. Wpinając grzejnik do sieci, właśnie ją uruchamiamy. Większość grzejników olejowych posiada panel kontrolny – te najtańsze uruchamiają się już po włączeniu do sieci. Droższe modele dysponują specjalnym panelem sterowania.

Można na nim ustawić temperaturę, jaką chcemy uzyskać, jak również czas włączenie grzejnika. Dzięki temu możemy tak zaprogramować grzejnik olejowy, aby nagrzał pomieszczenie np. przed naszym przyjazdem z pracy. Dwie złączone płyty są najprostszą konstrukcją, jaką można zastosować w grzejnikach olejowych. Na rynku dostępny jest także grzejnik olejowy żeberkowy – podobny w swojej konstrukcji do starych żeliwnych kaloryferów. W tym jednak przypadku grzejnik dalej jest wykonany ze stali i podobnie jak w przypadku modelu płytowego konieczne jest połączenie ze sobą dwóch odlewów, które następnie zostają wypełnione olejem. Grzejniki żeberkowe jednak znacznie większą ilość ciepła oddają w postaci konwekcji, ten rodzaj grzejników olejowych zalicza się zatem do grzejników konwekcyjnych.

Jedną z większych zalet grzejników olejowych jest ich wypełnienie. Dzięki zastosowaniu oleju posiadają one większe zdolności do akumulowania w sobie ciepła, przez co nawet po wyłączeniu pozostają długo nagrzane, oddając ciepło do otoczenia – dzięki temu można zaoszczędzić na energii elektrycznej. Więcej tutaj.

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top