search
top

Wszystko co powinieneś wiedzieć o podgrzewaczach do wody

Ciepła woda z kranu jest dla nas standardem do którego zdążyliśmy się już przyzwyczajać. Jeżeli jednak nie mamy w mieszkaniu ciepłej wody miejskiej, to niezbędne jest zamontowanie podgrzewacza do wody, który nam ją zapewni.

Najważniejsze jest aby dopasować podgrzewacz do naszych potrzeb. Do wyboru mamy podgrzewacz przepływowy lub pojemnościowy. Pierwszy rodzaj zdecydowanie lepiej sprawdza się w sytuacji gdy nie mamy do dyspozycji zbyt dużo miejsca i nie mamy możliwości zamontowania dużego bojlera. Podgrzewacze przepływowe instalujemy zazwyczaj nad lub pod zlewem.

Podgrzewacze pojemnościowe charakteryzują się tym, że woda najpierw jest podgrzewana, a następnie magazynowana. Główną zaletą takiego ogrzewania wody jest  to, że z zagrzanej wody możemy korzystać w całym domu. Jeżeli zdecydujemy się na zakup podgrzewacza pojemnościowego, to bardzo istotny jest wybór odpowiednio dużego zbiornika. Na rynku dostępne są zbiorniki o pojemności nawet kilkuset litrów. Posiadają one specjalne zabezpieczenia w postaci specjalnych zaworów, które uniemożliwiają przekraczanie dopuszczalnych wartości ciśnienia i zapobiegają zniszczeniu zbiornika. Istotnym elementem jest także termostat zainstalowany w podgrzewaczu. Zapobiega on wystudzeniu wody oraz utrzymuje jej stałą temperaturę. Ustawiany na odpowiednią wartość termostat powoduje włączenie się odgrzewacza za każdym razem, gdy tylko temperatura wody obniży się i przekroczy wyznaczoną wcześniej wysokość.

podgrzewacz wody

Drugi typ urządzeń to przepływowy podgrzewacz wody. Ich działanie polega na tym, że uruchamiają się dopiero w momencie, w którym odkręcamy kran i woda zaczyna przez nie przechodzić. Gdy zakręcamy kran, podgrzewacz od razu się wyłącza. Przy ponownym odkręceni musi upłynąć chwila, aby ponownie popłynęła podgrzana woda. Wybierając podgrzewacz należy kierować się jego wydajnością, która zależy od mocy urządzenia, temperatury dopływającej do niego zimnej wody, końcowej temperatury ciepłej wody.  Wydajność podgrzewacza zależy również od napięcia w sieci.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top