search
top

Właściwy balans ciepła – kilka słów o klimatyzatorach przenośnych

W takie upalne dni jak te, ciężko obejść się bez klimatyzatora. Niegdyś uznawane za zbytek, dziś stają się nieodłącznym sprzymierzeńcem w walce ze skwarem. Montaż najpopularniejszych klimatyzatorów typu split jest nie tylko trudny, ale i drogi. Dlatego coraz częściej wybiera się klimatyzatory przenośne oraz klimatyzery / klimatory.

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzatory przenośne nie cieszą się zbytnią estymą, ale wydajność takich rozwiązań z roku na rok poprawia się, a jest on o wiele bardziej praktyczniejszy i tańszy niż te stacjonarne. Zasada działania klimatyzatorów przenośnych jest podobna do jednostek typu split, z tym że całość klimatyzatora zamknięta jest w jednej obudowie, na zewnątrz pomieszczenia zaś skierowany jest wylot ciepłego powietrza. To właśnie ta rura, którą najczęściej wypuszcza się przez okno, powoduje obniżenie wydajności klimatyzatora. Jakkolwiek, jeśli nie mamy nazbyt wielkiej przestrzenie do ochłodzenia, śmiało możemy inwestować w klimatyzator przenośny – jednak musimy pogodzić się z poziomem hałasu, jaki emituje jednostka (często w okolicach 60 dB). Przy kupnie klimatyzatora przenośnego rozważmy wersję z wydajnym osuszaczem – to właśnie wysoka wilgotność powietrza sprawia, że upał jest tak dla nas nieznośny – niekoniecznie wysoka temperatura.

klimatyzery / klimatory

Ulgę w upałach przyniosą nam także klimatory i klimatyzery. Właściwie obydwa urządzenia działają w ten sam sposób. Aby uzyskać powiew zimnego powietrza wymusza się dzięki pracy wentylatora przepływ powietrza przez wilgotną tkaninę. Takie jednostki do pracy potrzebują stałej dostawy wkładu chłodniczego w postaci zimnej wody lub lodu.

Takie rozwiązanie nie zastąpi nam klimatyzatora i nie ochłodzi znacząco powietrza w pomieszczaniu, ale pozwoli dać uczucie świeżości i chłodu. Ma na pewno tę przewagę nad klimatyzatorami, że jest o wiele cichszy i bardziej energooszczędny, a przy tym tańszy. Więc jeśli nie potrzebujemy w pomieszczeniu super niskich temperatur, a jedynie odczuwalnego powiewu chłodnej bryzy, to warto się zainteresować taką opcją zakupu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top