search
top

Wkłady do pieca – charakterystyka

Wkłady do pieca mają bezpośredni kontakt z powstałymi podczas spalania spalinami. Mając to na uwadze ważne jest, aby posiadał bardzo dużą odporność i trwałość. Wkłady powinny być w pełni kwasoodporne, a także odporne na kontakt z wysoką temperaturą.

Każdy wkład do pieca powinien posiadać kilka bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim powinien być szczelny i nie wypuszczać spalin na zewnątrz podczas spalania w piecu. Wkład powinien mieć pełne zabezpieczenie przed zamakaniem, dodatkowo powinien mieć możliwość odprowadzania skroplin poza komin.

Bardzo ważne jest aby wkład do pieca był ognioodporny. Powinien być także odporny na działanie wysokich temperatur – zabezpieczy go to wówczas przed odkształceniami powstałymi w skutek ich działania. Wkład do pieca powinien być trwały i łatwy do czyszczenia – powinien nam służyć wiele lat.

Wkłady kwasoodporne są przeznaczone przede wszystkim do tego rodzaju pieca, który opalany jest gazem lub też olejem opałowym. Zabezpiecza go przed szkodliwym dla niego efektem spalania wewnątrz pieca. W przypadku braku tych właściwości wkład mógłby się bardzo szybko uszkodzić, a nawet doprowadzić do zapłonu.

Wkłady żaroodporne do pieca są najbardziej popularne – przeznaczone są przede wszystkim do opalania paliwem stałym. Żaroodporny wkład do pieca idealnie sprawdzi się, jeżeli opalamy go przy zastosowaniu drewna lub węgla – pozwala on wówczas zachować wkład w najwyższej jakości.

W piecach stosuje się także wkłady żaroodporne o przekroju owalnym. Ten rodzaj wkładu do pieca przeznaczony jest przede wszystkim do pieców opalanych paliwem stałym. Stosuje się go do pomocy przy podłączeniu do głównego przewodu kominowego. Takie rozwiązanie jest idealne jeżeli posiadamy główną instalację i podpinamy do niego nowy piec.

Decydując się na wkłady do pieca należy sprawdzić wszystkie elementy. Konieczne jest bowiem, aby wkłady były przeznaczone do odpowiedniego pieca. Nie można bowiem zastosować wkładu żaroodpornego do pieca opalanego olejem opałowym. Może to doprowadzić do nieszczęścia w domu. Więcej znajdziesz w castorama.pl.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top