search
top

Wiosenne ocieplenie!

Już niebawem wiosna wkroczy do naszych domów na dobre. Promienie słoneczne będą zaglądały do naszych wnętrz przez przeszklone szyby okien, a w przydomowym ogrodzie roślinność nieśmiało zacznie budzić się do życia.

Wiosna to czas kiedy rzeczywiście chce nam się żyć i pracować. Wreszcie dni są długie a my możemy zrzucić z siebie grube kurtki i kozaki. Wiosna to także czas, kiedy możemy wyremontować wszystko to, co w naszym domu nie do końca jest doskonałe.

Ciepłe wiosenne tygodnie to najlepszy moment na przeprowadzeni prac związanych z ociepleniem budynku. Ściany nie są już mokre od śniegu, a temperatura panująca na zewnątrz idealnie wkomponowuje się w warunki materiału izolacyjnego.

Podstawowe parametry niezbędne do prawidłowego ocieplania budynku:

  • Temperatura powietrza powinna zawierać się pomiędzy 5-25 stopni Celsjusza,
  • Idealna pogoda powinna zakładać brak deszczu, delikatny wiatr, nasłonecznienie o stosunkowo małym natężeniu.

Ogólnie przyjmuje się  dwa zasadnicze typu dociepleń budynków:

  • Bezspoinowe – metoda lekka mokra,
  • Metodę lekką suchą.

Obie metody różnią się od siebie sposobem mocowania płyt styropianowych do ściany. Pierwsza zakłada bowiem przyklejenie styropianu do ściany i pokrywaniu go tynkiem cienkowarstwowym. Druga z kolei polega na przytwierdzaniu styropianu przy pomocy gwoździ, wkrętów, lub specjalnych zszywek.

Ocieplanie budynków jest niezbędne szczególnie w tych domach, gdzie pomimo sprawnie działającej sieci grzewczej wciąż odczuwamy zimno i poczucie chłodu. Przyczyna takiego stanu rzeczy mogą być zarówno nieszczelne mury jak i okna.

okna

Oczywiście idealnym rozwiązaniem jest ocieplanie budynku już na etapie budowy domu. Nie oznacza to jednak tego że nie sprawdzi się podczas późniejszych prac remontowo-budowlanych.

Jedno jest pewne! Bez odpowiedniej izolacji stracimy niepotrzebnie duże pokłady energii cieplnej, która mogłaby sprawnie ogrzać nasz cały dom. Uciekanie powietrza to zresztą także i strata pieniędzy. Mając nieszczelny budynek narażamy nasz domowy budżet na znacznie większe nakłady pieniężne poniesione na opał oraz rachunki za prąd (w przypadku ogrzewania elektrycznego).

One Response to “Wiosenne ocieplenie!”

  1. Wesołowski pisze:

    Zaoszczędzić można wiele, nawet 30% energii. Zwykle koszt docieplenia zwraca się po 2 sezonach. Wiec zdecydowanie warto zainwestować w docieplenie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top