search
top

Słońce to świetne źródło energii!

Słońce jest doskonałym źródłem energii i nie chodzi tu tylko o nasze dobre samopoczucie. Słońce jest coraz popularniejszym dostarczycielem ciepła do naszych domów.

Na pewno wielu z nas zastanawia się czy ta technologia sprawdzi się w naszym klimacie. Okazuje się, że zastosowanie kolektorów słonecznych do wspomagania podgrzewania wody pozwoli nam w ciągu roku zaoszczędzić nawet 50-60% związanych z tym kosztów. Dlatego warto dokładniej przyjrzeć się jakie mamy możliwości wykorzystania naturalnego źródła energii w naszych domach.

Wspomniane już wcześniej kolektory słoneczne idealnie nadają się do podgrzewania wody bieżącej wody w domu i przydomowych basenach. Mogą także wspierać ogrzewanie całego domu, jednak na pewno nie mogą pozostać jedynym dostawcą energii. Na pełnych obrotach pracują do kwietnia aż do listopada, kiedy to słońce jest u nas częstym gościem. Wbrew pozorom zimą nasze kolektory także są użyteczne. Nie są co prawda aż tak efektywne, jednak podczas słonecznych zimowych dni mogą pokryć nawet 60% zapotrzebowania na ciepłą wodę.

kolektory

Kolektory montuje się na dachach, bowiem to właśnie tam nasłonecznienie jest największe. Możemy wybrać kolektor płaski, który wygląda jak duża, prostokątna tafla. Składa się on z absorbera (płyty pochłaniającej promieniowanie), kanalików oraz zasobnika. Zasada jego działania jest bardzo prosta: szyba przepuszcza promieniowanie słoneczne, które następnie padają na absorber, a ten nagrzewając się przekazuje ciepło do płynącego przez niego czynnika. Drugim rozwiązaniem są kolektory próżniowe, które z wyglądu przypominają tradycyjne grzejniki. W tym przypadku absorbery nie tworzą płaskiej powierzchni, tylko są umieszczone wewnątrz szklanych rur.

Do zamontowania kolektorów potrzebna jest specjalna ekipa oraz kilkanaście tysięcy złotych. Szacuje się jednak, że przy naszym klimacie taka inwestycja zwraca się po kilku latach. Na razie kolektory słoneczne w Polsce są raczej mało popularne, co wcale nie znaczy że nie są dobrym rozwiązaniem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top