search
top

skuteczna termomodernizacja budynku

Często gdy za oknem panuje siarczysty mróz, a my wygrzewamy się w domowych pieleszach, zastanawiamy się w jaki sposób zaoszczędzić na ogrzaniu mieszkania. Z roku na rok ceny ciepła rosną, a zimy pomimo ocieplania się klimatu nie należą do najłagodniejszych. Jedynym sposobem realnej redukcji kosztów ogrzewania jest inwestycja w kompleksową termomodernizację budynku.

Jest to inwestycja wiążąca się ze sporymi nakładami finansowymi, jednak niższe rachunki za ciepło powodują jej stopniowy zwrot, a przy okazji stajemy się bardziej ekologiczni. Podstawą termomodernizacji jest docieplenie elewacji budynku. Najskuteczniejszą i jednocześnie najtańszą metodą docieplenia jest zastosowanie technologii ocieplenia styropianem, pozwalającej zmniejszyć straty ciepła o 40%. Kolejnym krokiem przy termomodernizacji jest wymiana okien. Wymiana starych, nieszczelnych okien na nowoczesne pozwoli na dalsze obniżenie rachunków.

Istotną kwestią przy doborze okien jest dobór na podstawie współczynnika przenikania całego okna, a nie wyłącznie współczynnika przenikania szyby zespolonej. Ten z pozoru mały szczegół jest bardzo ważny dla podniesienia skuteczności ocieplania budynku. Ocieplając dom przy użyciu styropianu i wymieniając okna na nowoczesne, koniecznie należy pamiętać o zapewnieniu właściwej wentylacji. Pomimo, iż wentylacja spowoduje pewne straty ciepła w budynku, jej brak staje się zawsze przyczyną wilgoci, niezdrowego mikroklimatu i powoduje rozwój pleśni. Warto przedtem pogłębić swoją wiedzę i poradzić się znajomych lub specjalistów w sklepach budowlanych.

Jeżeli myślimy o kompleksowej termomodernizacji warto rozważyć wymianę źródła ciepła na nowoczesny piec dwufunkcyjny opalany gazem (np takie jak tutaj), służący jednocześnie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania. Warto rozważyć, jeżeli istnieje taka możliwość, zainwestowanie w kolektory słoneczne. Jest to zespół urządzeń montowany najczęściej na dachu budynku, służący do podgrzewania wody przy użyciu promieni słonecznych. Niezwykle ważną kwestią, a często bagatelizowaną, jest poprawny dobór nastaw głównego źródła ciepła i nastaw poszczególnych kaloryferów w budynku, tak aby uniknąć niepotrzebnego oddawania ciepła w pomieszczeniach gdzie nie przebywają ludzie, bądź nie tracić go bezpowrotnie w trakcie wietrzenia mieszkania. Prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja powinna zwrócić się po kilkunastu latach.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top