search
top

Rodzaje kotłów grzewczych

Głównym urządzeniem instalacji centralnego ogrzewania jest kocioł. Poza ogrzewaniem budynku, kotły mogą podgrzewać wodę.  Wykorzystują różne rodzaje paliwa i w różny sposób działają. Przekłada się to przede wszystkim  na koszty.

Kotły dzieli się głównie ze względu na rodzaj paliwa zasilającego na:

1. Kotły na paliwo stałe

Są proste w obsłudze i  niedrogie w porównaniu z innymi. Najpopularniejszym paliwem stałym jest węgiel i drewno. Tego rodzaju kotły wymagają podłączenia do przewodu odprowadzającego spaliny, najczęściej do przewodów kominowych.

drewno

Węgiel choć jest stosunkowo niedrogim paliwem, to jednak wykorzystanie jego energii jest częściowe – efektem ubocznym spalania jest popiół i żużel, które trzeba usuwać. Aby dobrze nagrzać całe mieszkanie (np. zimą) należy podkładać do kotła kilka razy w ciągu dnia.

popiół

Drewno i np. słoma mają natomiast wiele zalet. Przede wszystkim są ekologiczne – nie powodują zanieczyszczenia środowiska i są łatwo dostępne. Ich zasoby są odnawialne.

Wybierając kotły na paliwa stałe warto zdecydować się na te z ‚dolnym spalaniem’. Są one bardziej efektywne od kotłów z ‚górnym spalaniem’ – wykorzystują energię paliwa nawet do 40% lepiej.

2. Kotły na gaz

gaz

Paliwo gazowe dzieli się na gaz ziemny i gaz płynny. Najtańszy jest gaz ziemny, który jednak nie zawsze jest dostępny. Kotłownia gazowa umożliwia spalanie surowca z bardzo małą emisją szkodliwych substancji. Ponadto kotły gazowe zazwyczaj wymagają mniej obsługi od tych na paliwo stałe.

Po zainstalowaniu liczników gazu i odpowiednich urządzeń do regulacji temperatury, kotły na gaz stanowią doskonałe i ekonomiczne rozwiązanie. Przykłady kotłów gazowych znajdziemy tutaj.

3. Kotły na olej opałowy

Kotły na olej opałowy są droższe od tych na gaz, zarówno w eksploatacji, jak i w kosztach zrobienia samej instalacji.

Zaletą oleju opałowego jako paliwa jest natomiast jego dostępność i łatwość przechowywania.

4. Kotły elektryczne

Energia elektryczna jest stosunkowo drogim źródłem ciepła. Pomimo, że koszty instalacji tego typu urządzeń są najmniejsze, to eksploatacja jest znacznie droższa.

W przypadku kotłów na energię elektryczną dobrze jest rozważyć zainstalowanie pieca akumulacyjnego, który wykorzysta taryfę nocną.

Ponadto kotły elektryczne są bardzo bezpieczne, proste w obsłudze i konserwacji. Są też z reguły mniejsze od pozostałych, co może być zaletą gdy dysponujemy małym pomieszczeniem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top