search
top

Przegląd drewna do kominków

Coraz częściej w naszych domach tych całorocznych oraz letniskowych instalujemy kominki lub piece kominkowe, by do one odpowiadały za podstawę ciepła w domu. Najczęściej ocieplają one główny pokój, ale poprzez odpowiednie podłączenie do nich systemu wywietrzników mogą nagrzewać inne pomieszczenia, jak choćby klatkę schodową, czy korytarze. Oczywiście komfort cieplny związany jest głównie z opałem. Odpowiedni dobór paliwa dobrze nagrzeje pomieszczenie, będzie oszczędny dla domowego budżetu i bezpieczny dla środowiska. Oto nasz subiektywny przegląd opałów drzewnych.

Drewno jest najczęściej używanym opałem, relatywnie tanim w kosztach po rozłożeniu na miesiące okresu grzewczego. Jest wygodne w utylizacji i wyróżnia się małym stosunkiem popiołu do masy drewna. Dodatkowo emituje o wiele mniej szkodliwych substancji do atmosfery niż taki węgiel brunatny czy olej opałowy.

Na co zwrócić jeszcze uwagę przy wyborze drewna opałowego?

Ważną cechą, która wyznacza jakość drewna jest jego wilgotność. Ma ona bezpośredni wpływa na ciepło spalania drewna. Młode drewno jest wilgotne i znacznie obniża temperaturę spalania. Co powodować może nie tylko mniejszą energię cieplną, ale także zasmolenia szyb. Parująca woda z drewna może dodatkowo doprowadzać do korozji metalowych elementów instalacyjnych. Dobrze składowane drewno powinno leżeć rok w suchym i przewiewnym miejscu. Najlepiej osłonić je plandeką przed opadami atmosferycznymi i przed nadmiernym wysuszaniem przez słońce.

Oczywiście ważny jest także gatunek drewna. Najlepiej palą się drzewa liściaste, to one stanowią wysokokaloryczne paliwo, które pali się równomiernie i zapewnia bezawaryjną pracę kominka. Tu najpopularniejsze drzewa to: dąb, buk, brzoza, jesion klon. Każde z nich ma inne właściwości. Dąb i buk są wysoce energetyczne, podczas gdy brzoza pali się nieco spokojniej, a jej korę wykorzystać możesz jako ekologiczną rozpałkę do paleniska w kominku. Dodatkowo drewno brzozowe wydziela sporo sadzy, podczas gdy drewno osiki wydziela jej bardzo mało.

Uważać za to należy na drewno z drzew iglastych. Jest ono bardzo bogate w żywice. Podczas spalania drzewa iglaste wydzielają zatem dużo tłustej sadzy, która zalepia i zanieczyszcza szyby oraz całe palenisko.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top