search
top

Porady dotyczące odpowietrzania grzejników

Dziś podpowiadamy, jak odpowietrzyć niektóre z nich. Odpowietrzanie grzejnika nie wydaje się być szczególnie trudnym zadaniem – chociaż   istnieją różne rodzaje kaloryferów, to zasady działania są podobne. 

Najłatwiej usunąć powietrze z grzejników płytowych, które mają zamontowane specjalne odpowietrzniki. Najpierw ustawiamy głowicę termostatyczną w pozycji zamkniętej (zwykle oznaczona jest zerem lub gwiazdką), a następnie przekręcamy ją do oporu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jeśli otwór wylotowy odpowietrznika jest skierowany w bok albo do góry, to trzeba go przekręcić (palcami albo kluczem nastawnym) na dół (ale pamiętajmy, że wykręcenie całego odpowietrznika grozi zalaniem pomieszczenia).

Pod otwór wylotowy podstawiamy naczynie i łagodnie odkręcamy specjalnym kluczykiem (lub płaskim wkrętakiem) śrubkę odpowietrznika. Jeżeli wypływająca woda nie zawiera już powietrza, to zakręcamy śrubę. Na koniec wycieramy odpowietrznik, upewniamy się, że wszystko jest w porządku i instalujemy głowicę termostatyczną na poprzednie miejsce.

Grzejniki aluminiowe z odpowietrznikiem odpowietrzamy w ten sam sposób. Kiedy natomiast grzejnik z aluminium go nie posiada, to postępujemy tak, jak przy odpowietrzaniu kaloryfera żeliwnego. Należy wówczas poluzować śrubunek przy zaworze grzejnikowym, lecz lepiej się za to nie zabierać, gdy nie mamy w tym wprawy (przez uszkodzony śrubunek możemy zalać pokój).

Jeżeli mimo wszystko planujemy przeprowadzić podobną operację, musimy użyć do tego nastawnego klucza płaskiego, którym delikatnie odkręcamy śrubunek (obluzowując go o niepełny obrót). Kiedy usłyszymy uciekające powietrze (oraz pojawi się woda), należy przerywać odkręcanie. Śrubunek dokręcamy z powrotem, gdy tylko zauważymy, że wycieka jedynie ciecz.

Natomiast z grzejnika kanałowego najpierw zdejmujemy górną kratkę. Także w tym przypadku ustawiamy głowicę termostatyczną w pozycji zamkniętej oraz kontrolujemy ustawienie otworu wylotowego. Podkładamy pod niego szmatkę i odkręcamy kluczykiem śrubkę odpowietrznika. Po zakończeniu odpowietrzania zakręcamy śrubę, odkładamy głowicę na miejsce i przytwierdzamy kratkę.

Z kolei grzejnik drabinkowy ma odpowietrznik zamontowany na górze, dlatego pod otwór podkładamy ściereczkę, by po odkręceniu śrubki odpowietrznika wyłapywać nią wyciekającą wodę. Teraz już wiemy, jak pozbywać się z różnych grzejników utrudniającego swobodny przepływ wody powietrza.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top