search
top

Podgrzewacz do wody. Co warto wybrać?

Podgrzewacz do wody jest jednym z lepszych, a zarazem najprostszych sposób na ekonomiczne przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Podstawowy podział podgrzewaczy wyróżnia modele pojemnościowe i przepływowe. Który lepiej wybrać?

Głównym atutem podgrzewaczy jest fakt, że ciepła woda jest dostarczana użytkownikom krótko po odkręceniu kranu. Musimy jednak mieć na uwadze, że zarówno modele pojemnościowe, jak i przepływowe, mają swoje zalety i wady.

Czym różnią się podgrzewacze pojemnościowe i przepływowe?

W przypadku podgrzewaczy pojemnościowych woda nagrzewana i magazynowana jest w zbiornikach. Ich podstawowym atutem jest wysoki komfort użytkowania oraz możliwość podgrzania i zmagazynowania niezbędnej ilości wody.

Modele przepływowe natomiast nagrzewają wodę na bieżąco. Tego typu podgrzewacze wody montowane są przy konkretnym kranie, w związku z czym chcąc mieć dostęp do ciepłej wody nie tylko w łazience, ale też w kuchni, musimy kupić dwa urządzenia.

Zaletą podgrzewaczy przepływowej jest także możliwość zamontowania ich na małej powierzchni. Co jednak uznaje się za największą wadę tego modelu? Z uwagi na zasadę działania podgrzewacza przepływowego, na wodę o pożądanej temperaturze będziemy musieli chwilę poczekać.

Zasilanie podgrzewaczy do wody

Decydując się na zakup podgrzewacza do wody, należy wziąć również pod uwagę sposób ich zasilania. Pod tym względem możemy wyróżnić urządzenia posiadające zasilanie gazowe lub elektryczne.

Modele gazowe są zasilane gazem ziemnym lub płynnym. Atutem tego rozwiązania są stosunkowo niskie ceny gazu oraz bezpieczeństwo użytkowania, lecz jedynie pod warunkiem przestrzegania zaleceń producenta.

Mimo to podgrzewacze elektryczne uznawane są za zdecydowanie bezpieczniejsze, przy czym koszty ich eksploatacji będą pewnie nieco wyższe. Elektryczne podgrzewacze do wody dzieli się na jednofazowe, które świetnie sprawdzą się w mieszkaniach oraz mniejszych domach, a ponadto trójfazowe, cechujące się bardzo wysoką wydajnością.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top