search
top

Plusy i minusy ekogroszku

Ekogroszek to paliwo stałe, produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego, które przeznaczone jest do produkcji energii cieplnej. W praktyce jednak ekogroszek jest jednym z paliw, które ze względu na swoje atuty cieszy się bardzo dużą popularnością.

Podstawowe zalety ekogroszku

Wśród głównych zalet ekogroszku wymienia się możliwość uzyskania optymalnych wartości cieplnych oraz relatywnie niską cenę. Istotnym atutem ekogroszku jest również niewielka ilość siarki i wytwarzanego popiołu. Dzięki temu ogrzewanie ekogroszkiem, w porównaniu do opalania olejem czy zwykłym węglem, nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

Niekwestionowanym atutem ekogroszku jest także bardzo duża wygoda stosowania. Właściciele nowoczesnych modeli pieców na ekogroszek praktycznie nie muszą martwić się o utrzymanie pożądanej temperatury w domu. Wystarczy, że odpowiednio wyregulują urządzenie, by cały proces ogrzewania realizował się automatycznie.

Główne wady ekogroszku

Byłoby jednak zbyt pięknie, gdyby ogrzewanie ekogroszkiem niosło za sobą wyłącznie korzyści. Do największych wad ekogroszku zalicza się przede wszystkim dość wysokie koszty początkowe inwestycji, które wiążą się z zakupem pieca retortowego.

Warto także mieć na uwadze, że kotły na ekogroszek zazwyczaj wyposażone są w wiele różnych mechanizmów, takich jak wspomniana wcześniej automatyczna obsługa procesu ogrzewania, które niestety okresowo mogą ulegać awariom.

Jak najlepiej kupować ekogroszek?

Jeśli zdecydujemy się na poniesienie początkowych kosztów, późniejsze wydatki związane z eksploatacją nie powinny być już tak dotkliwe. Na pewne oszczędności możemy również liczyć, jeżeli kupimy ekogroszek latem, gdy jego ceny są najniższe.

Przy zakupie zwróćmy uwagę na wartość opałową ekogroszku oraz zawartość siarki i popiołu. Ekogroszek można kupować w mniejszych workach, co jednak wymaga regularnego uzupełniania zapasów w kotłowni lub jednorazowo w większej ilości.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top