search
top

Piec na pellet – czy warto?

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych staje w obliczu konieczności znalezienia alternatywnego dla kotłów gazowych, sposobu ogrzewania budynku. Do wyboru jest kilka możliwości, a jedną z nich są piece na pellet. Za ich pomocą można nie tylko ogrzać dom, ale także instalując odpowiedni zbiornik, również wodę użytkową.

Pellet to rodzaj paliwa stałego, przeznaczonego do uzyskiwania energii cieplnej. Otrzymuje się go ze sprasowanych specjalnych maszynach odpadków drzewnych np. wiór czy zrębków. Oznacza to, że pellet to opał wykonany z tzw. biomasy czyli odnawialnego źródła. Jest on zatem bardziej przyjazny dla środowiska niż paliwa z węgla kamiennego, jakim jest ekogroszek. Pellet ma postać granulek i sprzedawany jest w workach. Jest to obok ekogroszku, jeden z najczęściej wybieranych rodzajów paliw stałych.

Zalety

Kotły na pellet to urządzenia podobne do tych zasilanych ekogroszkiem. Są wyposażone w zbiornik, do którego wrzucamy opał, a także w automatyczny podajnik, który kontroluje proces spalania paliwa. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju kotłów jest to, że wszystkie procesy obsługi pieca są zautomatyzowane – w tym rozpalanie i wygaszanie – dlatego ich obsługa jest wygodna. Wybierając odpowiedni model kotła, możemy w pełni sterować jego pracą, a nawet zaprogramować go tak, że nie będzie spalał paliwa wtedy, gdy nie będzie zapotrzebowania na ciepło np. gdy w domu nie będzie nikogo.

Wady

Niestety piece na pellet nie są rozwiązaniem idealnym i ich montaż wiąże się również z pewnymi niedogodnościami. Już na samym wstępie koszty pieca i jego instalacji mogą być znaczne, bo sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ponadto pellet jest mniej kaloryczny niż ekogroszek, a co za tym idzie, aby uzyskać taką samą temperaturę konieczne jest spalenie większej ilości paliwa. W rezultacie oznacza to, większe nakłady finansowe.

Ponadto piece na pellet wymagają częstszego czyszczenia, niż w przypadku tych opalanych ekogroszkiem. Usuwanie nalotu oraz popiołu trzeba powtarzać regularnie, mniej więcej co dwa dni. Ponadto należy również wygospodarować suche i przewiewne miejsce do przechowywania worków z pelletem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top