search
top

Otwarta czy zamknięta komora spalania?

Bardzo często podczas zakupu kotła do ogrzewania centralnego zastanawiamy się jaka jest różnica pomiędzy zamknięta a otwartą komorą spalania. Niejednokrotnie wielu z nas nie ma pojęcia jaka jest zasada działania obu z nich. Często decyzja o zakupie podyktowana jest poradami sprzedawcy. Warto jest więc zagłębić się na chwilę w tym temacie by podczas wyboru ogrzewania do domu podejmować decyzje świadomie.

Różnica pomiędzy zamkniętą a otwartą komorą spalania polega na sposobie pobierania powietrza, które dochodzi do pieca by spalanie mogło się odbyć. Jeżeli mamy do czynienia z zamkniętą komorą spalania to powietrze do kotła dostarczane jest spoza budynku. Wówczas montowana jest specjalna instalacja nawiewna, dzięki której możliwe jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz do komory spalania. Urządzenia posiadające zamkniętą komorę spalania pojawiły się na początku lat 90. Posiadają one wiele zalet, nie mniej jednak są znacznie droższe od kotłów z otwartą komorą spalania.

Jeżeli już mowa o kotłach z zamkniętą komorą to są to urządzenia pobierające powietrze niezbędne do spalania z pomieszczenia w którym się znajdują. By proces ten zachodził prawidłowo to koniecznie musi być sprawna wentylacja pomieszczenia. W tym celu konieczne jest instalowanie kratek nawiewnych, którymi powietrze dociera do pomieszczenia. W takim przypadku warto jest wspomóc wentylację instalując wentylatory ścienne.

Niezależnie od tego na jaki kocioł się zdecydujemy, koniecznie należy pamiętać, że w przypadku instalacji kotła gazowego, kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m3 jeżeli mamy do czynienia z otwartą komorą spalania i nie mniejsza niż 6,5 m3 w przypadku zamkniętej komory spalania tzw. „turbo” (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury „W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, Dz.U.02.75.690 par 172).

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top