search
top

Oszczędne ogrzewanie

Chyba najwyższy czas przyjąć sobie do świadomości, że lato naprawdę powoli odchodzi. Co prawda synoptycy zapewniają jeszcze kilka słonecznych dni, jednak jesień czeka tuż za rogiem. Dni będą coraz krótsze i coraz zimniejsze. Warto mieć zatem przyswojonych kilka istotnych informacji na temat tego, jak należy ogrzewać mieszkanie, by nie wydać góry pieniędzy, a nawet zaoszczędzić. 

Pierwszym głównym elementem optymalizacyjnego ogrzewania jest ogrzewanie tylko wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Mamy tu na myśli to, że jeśli pomieszczenie zostanie nagrzane, ogrzewanie można wyłączyć na jakiś czas. Nie musi być tym samym przez cały czas włączone. Często bowiem zapominamy o tym, że kaloryfer lub ogrzewanie podłogowe ocieplają nasze pomieszczenie i w tym momencie otwieramy okna lub drzwi. I to właśnie następny punkt oszczędnego ogrzewania. Pamiętajmy, by okna otwierać tylko wtedy, gdy ogrzewanie jest wyłączone. W przeciwnym razie ciepło zaraz będzie uciekać i całe ogrzewanie nie będzie miało najmniejszego sensu.

Przy otwieraniu okien, warto jeszcze wspomnieć o ich uszczelnieniu. Źle uszczelnione okna będą wypuszczały ciepło lub wpuszczały zimno z zewnątrz. Należy więc wykorzystać np. piankę, taśmy uszczelniające lub silikon, by wyeliminować wynikające z tego faktu dodatkowe koszty.

W przypadku grzejnika c.o., z którego ciepło jest rozprowadzane po całym domu, nie należy go niczym zastawiać. W takiej sytuacji całe wydzielane ciepło zostanie zatrzymane zaraz przy grzejniku.

Jeśli z kolei korzystamy z mat grzewczych lub piecyka, a taryfikacja u dostawy jest zmienna, wybierzmy te godziny, w których energia jest tańsza. Wtedy nagrzewajmy pomieszczenia.

Zaoszczędzić możemy także na zmniejszaniu zużycia ciepłej wody. Pamiętajmy więc, żeby w każdej chwili, gdy nie korzystamy z wody, zakręcić kran. Często zapominamy o tym podczas mycia zębów. Jeśli będziemy brać szybki, gorący prysznic, będzie to także tańsza (co nie znaczy gorsza) możliwość umycia.

A czy Wy macie swoje sprawdzone sposoby na oszczędne ogrzewanie?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top