search
top

Ogrzewanie podłogowe – więcej wad czy zalet?

Ogrzewanie podłogowe od pewnego czasu robi furorę w naszych domach. Jest to nowoczesny wygodny system ogrzewania.  Czy jednak każdy może zdecydować się na taki sposób dogrzewania mieszkania?

Na ogrzewanie podłogowe decydujemy się na etapie budowy domu dlatego przed wyborem musimy dokonać decyzji: czy ma nam ogrzewać nam całe mieszkanie, czy też służyć tylko do dogrzewania niektórych pomieszczeń?

Jeżeli zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe jako główne źródło ciepła w naszym domu, to pozbywamy się grzejników, zyskujemy miejsce i swobodę aranżacji. Oczywiście możemy również zastosować mieszany system ogrzewania, czyli w niektórych miejscach zamontujemy tradycyjnie grzejniki, w innych tylko ogrzewanie podłogowe.

ogrzewanie

Jaki w ogóle mamy wybór? Istnieją dwa sposoby ogrzewania podłogowego – wodne i elektryczne. System wodny poleca się przy całościowym ogrzewaniu mieszkania. Wymaga podłączenia wężownicy w posadzce oraz specjalnego układu, który będzie zmniejszał temperaturę wody płynącej przez nasza podłogę. Ogrzewanie elektryczne znajduje większe zastosowanie przy dogrzewaniu punktowym. Montaż ogrzewania tego rodzaju jest o wiele prostszy – w podłodze montuje się specjalne maty lub kable grzejne dopasowane do powierzchni podłogi. Ogrzewanie elektryczne na etapie montażu jest o wiele tańsze od wodnego, jednak koszty eksploatacji są zazwyczaj dużo wyższe. Jeżeli chcemy uniknąć zbędnych kosztów, to musimy dopasować do podłogi matę o odpowiedniej mocy grzewczej, aby nie zużywała niepotrzebnej energii.

Równie istotne jest dobranie odpowiedniego termostatu, za pomocą którego będziemy mogli kierować pracą mat grzejnych. Termostat inteligentnie załącza system odpowiednio wcześniej tak, żeby o ustawionej godzinie była optymalna temperatura. Jest to optymalne rozwiązanie dla osób pracujących w sztywnych godzinach.

Na montaż ogrzewania podłogowe decydujemy się najczęściej w kuchni i łazience, bowiem w tych pomieszczeniach mamy najdłuższy bezpośredni kontakt z podłogą.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top