search
top

Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe, tak modne w ostatnich latach, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Podgrzewana podłoga to luksus, ale sprawdza się tylko w niektórych pomieszczeniach. Zanim zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, musimy dokładnie przemyśleć decyzję, bo takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

 

Po pierwsze – o ogrzewaniu podłogowym trzeba myśleć już na etapie budowania domu, bo kiedy podłogi są wykończone jest już za późno. A wszystko przez to, że rurki, przez które przepływa gorąca woda, umieszcza się pod posadzką. Ponadto montaż pieca, który będzie zasilał system to także praca, która powinna być wykonana na początku budowania i wykańczania domu.

Ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach, w których mamy bezpośredni kontakt z podłogą, czyli w łazience, ewentualnie w kuchni lub w sypialni. Wiele zależy od rodzaju podłogi. Najlepiej, aby to były płytki lub kamień, bo one są najskuteczniejsze w kwestii przewodzenia ciepła. Toteż mowa o łazience i kuchni. Czasami instaluje się podłogówkę w przedpokoju. Natomiast pokoje, gdzie na podłodze są parkiety, panele lub podłogi drewniane nie będą tak dobrze dogrzane – drewno nie jest tak dobrym przewodnikiem ciepła. W rezultacie zużyjemy więcej energii.

Jeszcze jedną wadą ogrzewania podłogowego jest to, że regulacja temperatury nie jest tak szybka jak w przypadku ogrzewania kaloryferami. Włączenie podłogówki jest odczuwane dopiero po kilkudziesięciu minutach. Natomiast wyłączone ogrzewanie będzie jeszcze przez jakiś czas oddawało ciepło.

Do zalet ogrzewania podłogowego należy to, że rozkład temperatury w pomieszczeniu jest równomierny, w przeciwieństwie do kaloryfera, który emituje ciepło tylko w jednym punkcie. Ciepłe powietrze unosi się do góry, więc ogrzewana podłoga daje optymalne warunki i poczucie komfortu.

Podłogówka dobrze sprawdza się w małych pomieszczeniach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota – nie zabiera miejsca pod oknem, gdzie można ustawić jakiś mebel.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top