search
top

Ocieplanie domu – praktyczne porady

Każdemu z nas zależy aby w jego domu było jak najcieplej, bez konieczności wydawania kroci na ogrzewanie. Najważniejszą sprawą jest zatem odpowiednie ocieplenie budynku. Który materiał sprawdzi się w tym najlepiej?

Zdania co do materiałów stosowanych do ocieplania budynków są podzielone. Jedno jest pewne – dom ocieplić trzeba. O ile jeszcze kilkanaście lat temu wiele osób nie decydowało się na taki krok, to obecnie trudno jest od tego uciec. Powód jest jeden – coraz bardziej rosną koszty ogrzewania naszych domów, dlatego staramy się zatrzymać w nich maksymalnie dużo ciepła. Większość obecnie budowanych domów jest stawiana z materiałów jakościowo dobrych i wytrzymałych, ale zimnych. Mało kto na etapie wyboru betonu komórkowego zwraca uwagę na jego właściwości termoizolacyjne. Jest to duży błąd, ponieważ obija się to na naszych portfelach. Dlatego też praktycznie wszystkie domy trzeba osłaniać dodatkowymi materiałami izolacyjnymi, które chronią przed ucieczką ciepła. Wyjątkiem są domy zbudowane z materiałów o właściwościach konstrukcyjno-izolacyjnych, które nie wymagają już docieplania. Takie budownictwo jest jednak ciągle rzadkością w naszym kraju.

ściana 2

W naszych warunkach klimatycznych najczęściej i najrozsądniej ociepla się domu od strony zimnej, czyli zewnętrznej. W taki sposób najłatwiej jest wyeliminować miejsca przez które może nam uciekać ciepło. Materiałami najczęściej stosowanymi do ocieplania są styropian oraz wełna mineralna. Niekiedy stosuje się także polistyren ekstrudowany, który bardzo dobrze sprawdza się w miejscach które są bardzo narażone na wilgoć. Jest on jednak dużo droższy od wełny i styropianu.

Ostatnio duża popularność zyskuje ocieplanie budynków metodą lekko mokrą, czyli BSO (bezspoinowy system ociepleń). Metoda ta polega na przymocowaniu termoizolacji do ścian za pomocą kleju i łączników mechanicznych. Do ocieplania tą metodą można użyć zarówno wełny mineralnej jak i styropianu (EPS 70 lub EPS 100). Jest to bardzo dobry sposób na nowoczesną, estetyczną i kolorową elewację.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top