search
top

LPG i jego zastosowanie w gospodarstwie domowym

LPG, inaczej propan butan, to gaz, który przetrzymywany jest w pojemnikach pod ciśnieniem w formie cieczy. Stanowi on rodzaj alternatywnego źródła energii. Najczęściej stosowany w gospodarstwach znajdujących się na terenach niezurbanizowanych, w których brak połączenia z instalacją gazu ziemnego.

LPG wykorzystywany jest przede wszystkim do gotowania na kuchenkach gazowych, a także do ogrzewania. W drugim przypadku są to instalacje zbiornikowe na płynny gaz lub przenośne ogrzewacze, jak na przykład piecyki gazowe.

Według szacunków, aż czterdzieści procent polskich gospodarstw domowych korzysta właśnie z kuchenek, które zasilane są za pomocą gazu z butli. Tam, gdzie rozwinięte zostały instalacje gazu ziemnego, kuchenki na butle zostały przerobione na możliwość podłączenia do instalacji właśnie. Bardzo wiele osób, wcześniejszych użytkowników LPG, wymieniło kuchenkę gazową na elektryczną.

Do rodzaju najpopularniejszych butli LPG należą te o pojemności jedenastu kilogramów gazu. Korzystanie z gazu LPG jest bardzo popularne w krajach Trzeciego Świata z tego względu, iż jest o wiele tańsze niż zasilania elektryczne.

Zastosowanie LPG do ogrzewania może być bardzo zróżnicowane pod względem rozwiązań technologicznych. Przykładowo są to piece, kotły gazowe, podgrzewacze gazowe i gazowe pompy ciepła. Co więcej, gaz LPG może być wykorzystywany jako źródło energii elektrycznej, jak również dla wytwarzania ciepła skojarzonego.

Podsumowując, LPG stosowane jest jako paliwo do gotowania i ogrzewania, a także wytwarzania ciepła i elektrycznej energii.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top