search
top

Kup piec ekologiczny za bezcen

Poszczególne miasta prowadzą politykę proekologiczną niezależnie od siebie, ale też przypatrują się poczynaniom sąsiadów. Pomysły sprawdzone wcześniej znajdują zastosowanie w innych miejscach. Tak jest z dopłatami, jakie miasto przeznacza na zamianę ogrzewania węglowego na bardziej przyjazny środowisku. Ile jest do wzięcia, jeśli akurat chcemy pozbyć się starego kaflowego pieca?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że ogrzewanie mieszkań za pomocą pieców na węgiel jest tak samo szkodliwa na atmosferę jak przydomowe kotłownie węglowe. W interesie władz miejskich jest staranie o to, by jak największą ich część zdemontować i zamienić na ogrzewanie bardziej ekologiczne – za pomocą prądu lub gazu. Zachęta finansowa wydaje się być dobrym motywatorem do zmian.

Szlak przecierały władze Krakowa, których zapowiedzi drastycznego ograniczenia możliwości palenia węglem i drewnem w piecach tradycyjnych spotkała się z dużym (i negatywnym) oddźwiękiem społecznym. Zamierzenia rajców zostały okrojone a zapowiedzi sutych dopłat wzbudziły zainteresowanie wymogami, jakie należało spełnić, by stać się beneficjentem programu ekologicznego.

Za przykładem krakusów poszli wrocławianie. Tutaj planowane są dopłaty do wymiany tysiąca pieców węglowych. Wysokość miejskiej subwencji dla spełniających wymogi będą – jak zapewniają urzędnicy – sięgać ponad połowy kosztów rozbiórki starego i zakupu nowego pieca. A ponieważ za nowy piec gazowy można wydać nawet 5 000 złotych – kwota może być pokaźna. Miasto nie sfinansuje za to koniecznych pozwoleń i ekspertyz. Władze miasta planują wyasygnować kwoty dofinansowania również w innych miastach, m.in. Głogowie, Jaworze i Jeleniej Górze.

I chociaż i idea szczytna, i miasto hojne – nie należy się spodziewać kolejek chętnych do przystąpienia do programu. Rozwiązania ekologiczne będą dotąd w zasięgu naszych marzeń, aż będzie nas na nie stać. Niestety koszty ogrzewania zasilanego energią elektryczną i gazem są w dalszym ciągu zbyt duże w porównaniu do węgla i pomimo uciążliwości użytkowania z niego, będzie on wykorzystywany jeszcze długo.

A tu więcej na temat kosztów i rodzajów ogrzewania jakie czekają nas w niedalekiej przyszłości.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top