search
top

Wybieramy kominek – o czym należy pamiętać?

Jeśli posiadamy odpowiednio duży i przestronny salon warto zastanowić się, czy nie ogrzewać go ciepłem dobiegającym z kominka. Takie rozwiązanie jest nie tylko efektywne, ale przede wszystkim kominek ładnie wygląda i wpasowuje się w wystrój wnętrza. Przy wyborze kominka musimy się kierować kilkoma ważnymi kwestiami, o których parę słów poniżej.

Rodzaj kominka. Mamy do wyboru dwa typy – jedno i dwupłaszczowe. Jednopłaszczowe wykonane są z żeliwa, z kolei dwu mają stalową obudowę wkładu i żeliwne albo ceglane palenisko, które dobrze trzyma ciepło. Właśnie te drugie uważane są za bardziej nowoczesne rozwiązania i obecnie częściej się je stosuje.

Na kominek składają się też jego drzwiczki i nad ich wyborem też musimy się zastanowić. Zwykle są zrobione ze szkła ceramicznego lub żaroodpornego i różnią się od siebie sposobem ich otwierania. Możemy mieć takie, które otwierają się w harmonijkę, w jedną stronę, od góry albo od dołu.

Jeśli chodzi o szyby, to nasz kominek może być nimi otoczony z trzech, dwóch albo jednej strony, a wszystko zależy od tego, w jakim stylu jest wnętrze naszego domu. Producenci proponują szyby panoramiczne, pryzmatyczne lub płaskie. Przy podejmowaniu tej decyzji należy pamiętać, że im więcej szyb, tym więcej sadzy, która się na nich gromadzi, a więc trzy razy więcej sprzątania przy trzech szybach, w stosunku na przykład do jednej. Jeśli nie mamy na to zbyt dużo czasu, możemy się pokusić o zakup kominków samoczyszczących, jednak jest to już spory wydatek. Wyglądu naszego kominka dopełnia dodatki, mamy tu na myśli klamki i wykończenia, pamiętajmy, aby pasowały do całej aranżacji.

Przy eksploatacji kominka warto zadbać o dopływ świeżego powietrza, który zapewni spalanie, a zarazem jego dawkowanie jest metodą na regulację ciepła, które będzie oddawał.

Nowsze kominki wyposażone są też w deflektor spalin, który je odprowadza, w starszych spaliny są kierowane bezpośrednio do komina, jednak są przez to bardziej narażone na zepsucie.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top