search
top

Kominek – czym można w nim palić?

Kominki od lat nie wychodzą z mody – dziś cieszą się wciąż dużą popularnością i są dostępne również w nowoczesnych wersjach. Dobrze dobrane urządzenie nie tylko pełnić będzie funkcję dekoracyjną, ale również ogrzeje nawet cały dom. Musimy jednak pamiętać o kilku zasadach, które uczynią jego użytkowanie w pełni bezpiecznym. Zobacz, czym palić w kominku.

Drewno

Drewno jest klasycznym przykładem materiału, który możemy umieścić w kominku. Płonące szczapy przywodzą na myśl długie, zimowe wieczory, które spędzić można z kubkiem herbaty w ręku, wpatrując się w płomienie. Ponieważ drewno jest stosunkowo tanim i łatwo dostępnym materiałem, używa się go w wielu domach. Przy doborze drewna do opału należy pamiętać przede wszystkim o kwestii wilgotności (najmniejszą wartość opałową posiada świeże drewno, ponieważ zawiera nawet do 60% wody; suche – tylko 20%). Jeśli decydujemy się na konkretny gatunek, warto wiedzieć, że najbardziej kaloryczne jest drewno pochodzące z drzew liściastych, takich jak np. grab, buk, dąb, brzoza, jesion czy klon.

Brykiet drzewny

Rozpalając kominek możemy również postawić na brykiet drzewny. Jest to materiał ekologiczny i wolny od trujących substancji (powstaje z trocin tarczowych), dlatego można go używać bez obaw. Kształtem przypomina najczęściej niewielki prostopadłościan. W porównaniu z drewnem, brykiet ma wyższą wartość energetyczną, dłużej się żarzy, a także emituje mniej pyłów i oparów.

Węgiel – tak czy nie?

Czy można palić węglem w kominku? To jedno z pytań najczęściej zadawanych przez nowych i niedoświadczonych posiadaczy tego urządzenia. Na ogół utrzymuje się, że węgla nie należy używać jako materiału opałowego do kominka. Nie oznacza to jednak, że nie można tego robić – trzeba jednak spełnić pewne warunki. Po pierwsze, kominek musi być dostosowany do palenia węglem. Po drugie, należy zwrócić uwagę na rodzaj paleniska czy dostępność otworu wentylacyjnego w klapie pieca. Mimo to, nawet po spełnieniu powyższych warunków, palenie węglem trzeba traktować jako rozwiązanie przejściowe.

czym palić w kominku

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top