search
top

Kolektory słoneczne, czyli tanie ogrzewanie wody

kolektory słoneczne Na rynku budowlanym pojawiają się coraz to nowsze technologie, które mają zapewnić energooszczędność domu, który wybudujemy. Wśród tych rozwiązań wielu dotyczy także ogrzewania, zwłaszcza ogrzewania wody, a za ich wprowadzeniem do naszego projektu mogą przemawiać nie tylko względy ekologiczne, lecz także kwestie ekonomiczne. Zastosowanie najnowszych technologii w dziedzinie oszczędzania energii może więc nie tylko pomóc ochronić nam środowisko naturalne, ale i nasze własne portfele. Coraz popularniejszym przykładem takiej technologii są kolektory słoneczne.

Jeśli chodzi o ogrzewanie, to tutaj podstawowym rozwiązaniem są właśnie kolektory, wykorzystujące energię słoneczną do ogrzewania wody. Wprawdzie ich montaż kosztuje, jednak wszechobecny mit, jakoby tradycyjne, zwykłe domy były w ostatecznym rozrachunki tańsze od tych nowoczesnych, nie jest prawdziwy. Obliczenia wszelkich wydatków związanych z budową i użytkowaniem budynku w perspektywie dwudziestu lat pokazują, że inwestycja w rozwiązania energooszczędne zmniejsza tę sumę o 1/4. Jeśli weźmiemy pod uwagę sam montaż kolektorów słonecznych, to ten według wyliczeń fachowców zwraca się po około 4-5 latach.

Pamiętajmy też, że rynek kolektorów słonecznych jest w tej chwili wspierany przez państwo, a zatem łatwo można dostać dofinansowanie na zakup i montaż takowych. Program ten prowadzi przynajmniej do 2015 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i w ramach niego pokrywa 45% (średnio 6750 zł) całego kosztu wdrożenia kolektorów słonecznych w naszym domu. Propozycja cieszyła się od początku na tyle dużym zainteresowaniem, że NFOŚiGW zwiększyło ostatnio kwotę przeznaczoną na ten cel o 300 mln zł, więc w nadchodzącym czasie powinno być łatwo o taką dotację.

W tej chwili średnia cena za metr kwadratowy kolektorów słonecznych wynosi 2252 zł. Jeśli więc szukamy taniego i łatwego do wdrożenia rozwiązania, aby ekologicznie i oszczędnie ogrzewać nasze domy, to kolektory będą dobrą opcją. Być może staną się one pierwszym krokiem na drodze do wprowadzenia innych, jeszcze nowocześniejszych technologii.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top