search
top

Kocioł kondensacyjny – czym się kierować przy kupnie?

Kotły kondensacyjne to najbliższa przyszłość kotłów gazowych. Oferują one do 20% mniejsze zużycie gazu niż tradycyjne urządzenia. Za sprawą działań Komisji Europejskiej na terenie UE już niebawem będzie to jedyny rodzaj sprzedawanych kotłów. Dlatego prędzej czy później staniemy przed wyborem kotła, jakiego błędu nie popełniać?

Zasada działania kotła kondensacyjnego jest prosta. W tradycyjnych urządzeniach para wodna wylatuje wraz ze spalinami, tymczasem w kotłach kondensacyjnych jest ona skraplana, przez co ciepło nie jest marnowane. Sprawność takiego kotła potrafi osiągnąć abstrakcyjną nieco liczbę 109%. Aby najefektywniej wykorzystać tą moc, musimy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Odpowiednia moc kotła

Przy zakupie kotła o odpowiedniej mocy, koniecznie musimy wziąć pod uwagę jakość ocieplenia domu i wynikające stąd straty ciepła. Jeśli kupimy kocioł o zbyt małej mocy, może on nie poradzić sobie z odpowiednim dogrzaniem mieszkania. W przypadku wątpliwości należałoby zapytać o fachową radę projektanta instalacji grzewczych. Z kolei zbyt duża moc kotła kondensacyjnego wpłynie negatywnie na zużycie gazu, a także zbyt szybko będzie nagrzewał grzejniki do zadanej temperatury, a potem się wyłączał – co będzie prowadziło do wahań temperatury w mieszkaniu.

Dobry termostat

Podobny problem wystąpi przy zastosowaniu niewłaściwego termostatu. Proste termostaty pokojowe w połączeniu z kotłem kondensacyjnym prowadzą do skokowych zmian temperatury, gdyż załączają się dopiero wówczas, gdy w pomieszczeniu jest już zbyt zimno. Jeśli chcemy cieszyć się komfortem cieplnym, powinniśmy zainwestować w termostat elektroniczny, który umożliwia płynną regulację temperatury. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniego systemu grzewczego.

Współpraca z grzejnikami

Kotły kondensacyjne nadają się idealnie do niskotemperaturowych systemów grzewczych. Najczęściej wybieranym tego typu ogrzewaniem jest ogrzewanie podłogowe. Takie połączenie pozwoli znacząco obniżyć koszty eksploatacji kotła, gdyż wyzyskujemy wówczas maksymalnie efekt kondensacji pary, a jednocześnie zapewni stabilne i niezwykle komfortowe warunki cieplne w domu.

zdjęcie:  Brandon Stafford, CC BY-SA 2.0

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top