search
top

Klimatyzator – nie tylko na lato

Kiedy w upalne dni temperatura w naszym mieszkaniu niewiele różni się od tej na zewnątrz każdy marzy o jej obniżeniu. Rozwiązaniem problemu jest zakup klimatyzatora, który nie tylko zapewni nam upragnione chłodne powietrze, ale w razie czego również to ciepłe w zimowe wieczory.

Klimatyzatory będą dostarczać nam nie tylko wytchnienie w upalne dni, ale mogą także służyć dogrzaniu pomieszczeń podczas tych chłodniejszych. Jeżeli przyjmujemy możliwość, że przyda nam się taka funkcja, to powinniśmy kupić urządzenie wyposażone w pompę ciepła. Jest to na pewno dobre rozwiązanie w okresach przejściowych, kiedy nie chcemy włączać ogrzewania na cały dom, lub po prostu w naszym mieszkaniu nie zaczął się jeszcze sezon grzewczy.

Na rynku dostępne są różne rodzaje klimatyzatorów. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na warunki w jakich będzie on pracował – wysokość pomieszczenia, ale także liczbę osób i sprzętów elektrycznych w pokoju. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie dla wyboru odpowiedniego klimatyzatora, bowiem każdy sprzęt i człowiek wydziela dodatkową energię cieplną. Warto zwrócić uwagę również na nasłonecznienie pokoju, izolację ścian oraz jego umiejscowienia. Na pewno klimatyzator o większej mocy trzeba będzie kupić do pokoju na poddaszu, bowiem jest to zazwyczaj najcieplejsze pomieszczenie w budynku.

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup przenośnego klimatyzatora, który nie wymaga kucia ścian i prowadzenia dodatkowych przewodów po mieszkaniu. Stawiamy go blisko okna, które powinno być lekko uchylone, aby umieścić tam specjalną rurę która będzie odprowadzała ciepłe powietrze. Urządzenia te są niestety dosyć hałaśliwe, a także ze względu na uchylne okno mało wydajne.

klimatyzator

Najwygodniejszy w użytkowaniu jest klimatyzator typu split. Składa się on z dwóch części – jedna jest zamontowana na zewnątrz, druga wewnątrz budynku. Występują w różnych wersjach i kolorach, dlatego bez problemu znajdziemy model pasujący do wnętrza naszego mieszkania. Są sterowane pilotem, możemy także wkładać do nich specjalne filtry, szczególnie przydatne dla alergików.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top