search
top

Keramzyt jako izolacja cieplna

Zazwyczaj do ocieplenia ścian domów stosuje się styropian. A gdyby tak wybudować dom, który nie będzie wymagał dodatkowego ocieplenia? To możliwe. Wystarczy do jego budowy wykorzystać keramzyt.

Keramzyt to porowate kruszywo budowlane wypalane z gliny ilastej. Jest on bardzo lekki, a lekkość oznacza bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Dostępne są różne frakcje keramzytu. Im jest on lżejszy, tym cieńszą warstwę izolacyjną potrzeba ułożyć. Jest to materiał bardzo wytrzymały. Jest odporny na ogień (ustępuje dopiero po kilku godzinach), mróz, wilgoć, pleśń, grzyby i działania gryzoni.

Materiał ten występuje również w postaci impregnowanej, co czyni go jeszcze bardziej odpornym na wilgoć. Kruszywo keramzytu dodaje się do mieszanki betonowej i z takiego materiału wykonuje się pustaki, kształtki, bloczki czy elementy prefabrykowane. Właściwie zastępuje on żwir i piasek w betonie. Z pustaków keramzytobetonowych można wybudować dom, który nie wymaga żadnego dodatkowego ocieplenia, może poza ścianami piwnicznymi. Pustaki z keramzytobetonu posiadają wpusty i wypusty na ściankach bocznych, dzięki czemu nie trzeba wypełniać zaprawą spoin pionowych. Niektóre pustaki mają przekrój w kształcie litery „S”, co sprawia, że pionowe spoiny między nimi układają się w łamaną linię. A to z kolei poprawia izolacyjność cieplną ściany.

Z elementów prefabrykowanych takich jak keramzytobetonowe płyty ścienne powstają domy prefabrykowane lub modułowe. Taki dom można zamówić lub postawić samodzielnie. Ściany z takich płyt mogłyby zostać nieotynkowane, ale nie wygląda to zbyt estetycznie. Domy z elementów prefabrykowanych w odróżnieniu do domów z pustaków keramzytobetonowych wymagają dodatkowego ocieplenia, do którego można użyć wełny mineralnej.

Za pomocą keramzytu można również ocieplić podłogę na gruncie. Można to zrobić wykładając keramzyt luzem lub w workach, które następnie trzeba rozciąć. Taki keramzyt zagęszcza się, przykrywa folią izolacyjną i podkładem betonowym zbrojonym siatką. Kupując keramzyt należy zaopatrzyć się w większą ilość niż to wynika z planów. Keramzyt pod wpływem ubijania i zagęszczania zmniejsza swoją objętość.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top