search
top

Jakie ogrzewanie wybrać?

Budując dom, musimy samodzielnie podjąć decyzję o rodzaju ogrzewania. To bardzo ważna decyzja, bo jej konsekwencje będziemy odczuwać przez wiele lat. Konsekwencje finansowe oraz te związane z odczuwaniem komfortu, jakie daje ciepło.

 

Nadal najbardziej powszechnym jest ogrzewanie kaloryferami. Do tego jesteśmy przyzwyczajeni, więc instalujemy kaloryfery w swoich domach. Tego typu grzejniki mają tę zaletę, że szybko się nagrzewają i dość szybko oddają ciepło do otoczenia. Dzięki temu, już po godzinie od odkręcania zaworu, w niezbyt dużym pomieszczeniu odczuwalna jest zmiana temperatury. W zależności od paliwa, przeznaczonego do pracy pieca, zmieniają się koszty użytkowania. Najtańszy jest węgiel i ekogroszek, najdroższy – gaz.

Coraz większą rzeszę zwolenników zdobywa ogrzewanie podłogowe. Najczęściej instaluje się wodne ogrzewanie podłogowe, ale jeśli jest to niemożliwe, to niektórzy zwolennicy tej metody wybierają elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jego eksploatacja jest bardziej kosztowna, ale montaż łatwiejszy i możliwy nawet w mieszkaniach w blokach. Ogrzewanie podłogowe instaluje się pod posadzką – rurki zatopione w betonie nagrzewają płytki, a te oddają energię cieplną do powietrza.

Najnowocześniejszym i jednocześnie najmniej znanym sposobem ogrzewania jest ogrzewanie nadmuchowe – bardzo powszechne w Stanach Zjednoczonych. Jego przewaga polega na tym, że pozwala zaoszczędzić nawet 30 procent wydatków na ogrzewanie. W tym systemie ogrzewane jest bezpośrednio powietrze – nie ma pośredników w postaci rur i wody, więc pomieszczenie nagrzewa się o wiele szybciej. Ponadto powietrze jest filtrowane i nawilżane. Taki system może posiadać również funkcję klimatyzacji.

Zanim zapadnie ostateczna decyzja w sprawie rodzaju ogrzewania, warto zapytać ekspertów. Z ich porad można skorzystać w sklepach z materiałami budowlanymi lub na forum budowlanym. Jednym z najpewniejszych źródeł informacji są znajomi, którzy wypróbowali poszczególne metody ogrzewania.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top