search
top

Jakie ogrzewanie pasuje do domu?

Nadchodząca pora roku, oprócz kosztów związanych z wyższą eksploatacją codziennych urządzeń, powoduje także zwiększenie rachunków za ogrzewanie. Dom w swojej definicji powinien kojarzyć się z ciepłem, radością i uśmiechem. O to wszystko jednak trudno, gdy zimno nam w stopy.

Dlatego już na etapie projektu, powinniśmy zastanowić się, z jakiego rodzaju ogrzewania przyjdzie nam skorzystać. Uroczy kominek w salonie nie zapewni ciepła w całym domu.  Aby system był wydajny, musi odpowiadać uwarunkowaniom technicznym, jakie mamy na działce budowlanej. Aktualnie, systemy grzewcze w dużej mierze dążą do maksymalnej redukcji wydatków, które musimy ponieść w zamian za ciepły dom. Widać też troskę producentów o środowisko naturalne. Obecnie, do atmosfery emitowanych jest zdecydowanie mniej szkodliwych substancji niż nawet przed pięcioma laty.

Najpopularniejszym sposobem wciąż pozostaje ogrzewanie gazowe. Generuje on relatywnie najniższe koszty, oferując w zamian szeroki wybór urządzeń grzewczych – od kotłów stojących po wiszące, ze zbiornikiem na wodę bądź bez. Jest najbardziej przyjaznym dla środowiska sposobem ogrzewania z rodzaju paliw kopalnych; nie uświadczymy też sadzy i popiołu. W niektórych jednak przypadkach na przeszkodzie stają ograniczenia techniczne. Nie przy wszystkich domostwach znajdziemy odpowiednie instalacje, a ich budowa to olbrzymie koszty. Dla bezpieczeństwa, wymagane są także regularne kontrole obiegu gazu.

ogrzewanie węglowe

Innym sposobem jest ogrzewanie olejowe. Tak jak w przypadku ogrzewania gazowego, obsługa kotłów odbywa się bezosobowo, nie mamy też problemu z sadzą. Dodatkowo, ten rodzaj jest dość przyjazny dla środowiska. Mimo powszechnego dostępu do paliwa, ważne jest szczegółowe planowanie jego dostaw. Przechowywanie może odbywać się nawet w kilku zbiornikach jednocześnie, ‚kradnąc’ miejsce w domu. Wysoką temperaturę w pomieszczeniach można utrzymać także za pomocą tradycyjnego paliwa – węgla, drewna czy brykietu. Ich poważną wadą jest spora ilość odpadów generowanych podczas palenia, co powoduje konieczność regularnego czyszczenia kotła. Bardziej też niż przy innych okazjach musimy zwracać uwagę na jakość paliwa, które ma bezpośredni wpływ na bezpieczną eksploatację kotła.

Kwestia wyboru systemu grzewczego jest decyzją bardzo indywidualną. Wybierając jeden konkretny, decydującym czynnikiem może być ekologia, wygoda tudzież ekonomia. Od osobistych preferencji zależy ostateczna decyzja.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top