search
top

Jakie normy musi spełniać nowa nieruchomość lokalowa?

Deweloperzy, zachwalający swe inwestycje, doskonale radzą sobie z ominięciem niektórych przepisów, nałożonych na budowane szeregówki, apartamentowce, luksusowe wille. Na szczęście, kontrole specjalnie przeszkolonych urzędników i ekspertów, pozwalają wykluczyć większość ,,naciągniętych” norm, ominiętych przepisów BHP. Wszak każdy chce mieszkać wygodnie oraz bezpiecznie. 

Wymogi stawiane samodzielnemu lokalowi definiują ustawy plus paragrafy: zakupione przez nas mieszkanie powinno składać się z samodzielnych izb, dostępnych tylko dla właściciela zakupionej nieruchomości. Mieszkanie mają wydzielać trwałe ściany, a pomieszczenia powinny umożliwiać życie i swobodne funkcjonowanie  jego lokatorów.

Ustawodawca dopuszcza również możliwość, aby do lokalu przynależały (jako części składowe lokalu), pomieszczenia przynależne, położone poza lokalem lub nawet poza budynkiem. Jedynym warunkiem jest, aby takie pomieszczenie przynależne znajdowało się w granicach nieruchomości (gruntowej, na której położony jest samodzielny lokal). Mamy tu na myśli garaże, dobudówki, komórki gospodarcze, piwnice i poddasza.

Klatki schodowe w budynkach wielopiętrowych powinny być zaopatrzone w windy i wszelkie udogodnienia, służące lokatorom: poręcze, okna na półpiętrach, niewysokie schody, drabinki, prowadzące na dach gmachu. Wymiary bramy i drzwi przeciwpożarowych nie są przypadkowe – szerokość wejścia ustalają normy budowlane. To samo tyczy się podjazdów i terenu dookoła obiektu. Czasami trawnik jest ogrodzony, kosze na odpadki są osobno zamykane – mają swoje miejsce na podwórku, przylegającym do apartamentowca.

Izolacja budynków powinna zostać tak położona, by latem w pomieszczeniach panował przyjemny chłód, zaś zimą temperatura grzewcza nie spadała drastycznie, nie uciekała poprzez nieszczelne okna czy drzwi. Oferowane przez dewelopera ramy i ościeżnice nie mogą odstawać od ścian, wypaczać się wraz z upływem czasu. Dla oszczędności praz własnego komfortu nie kładźmy drogich paneli podłogowych czy kafli w zakupionym, nowiutkim lokalu – budynek potrzebuje kilkudziesięciu miesięcy, by osiąść w gruncie, umocować się w podłożu i nadać wszystkim pionom oraz poziomo właściwą konstrukcję.

Warto, przed podpisaniem umowy, ustalić szczegóły, dotyczące systemu grzewczego, zainstalowanego w budynku – w jaki sposób jest on rozliczany, jak działa, na jak długo przysługuje nam gwarancja producenta? By uniknąć niespodzianek, dowiedzmy się również, czy wjazd do garażu jest ogrzewany, czy na klatce schodowej usytuowano grzejniki, likwidujące ryzyko powstawania pleśni, wyziębienia ścian. Szczelna i dobrze izolowana budowa poprawia jakość życia wszystkich mieszkańców.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top