search
top

Jaki klej do styropianów?

Docieplanie budynków to dobry sposób na szukanie oszczędności. Niewystarczająco ocieplone ściany zewnętrzne mogą odpowiadać nawet za 40% ubytków ciepła z mieszkania. Jakie materiały najczęściej stosuje się do tego typu robót? Na co zwracać uwagę?

Docieplanie budynków to czynność, którą najlepiej przeprowadzać wczesnym lub później latem. By miało to jakikolwiek sens, ocieplanie musi być kompletne i nie posiadać żadnych słabych punktów.

Królestwo styropianu

Styropian (EPS) to wciąż najpopularniejszy produkt stosowany do ocieplania budynków. Powodem tego stanu rzeczy jest jego niska cena – mniejsza od wełny mineralnej i przeznaczonych do niej klejów. Poza tym ocieplenie oparte na płytach styropianowych jest dosyć prostą i szybką czynnością. Płyty mocuje się do ścian zewnętrznych przy pomocy kleju do styropianu, a w razie potrzeby mocuje się także mechanicznie specjalnymi listwami lub kołkami do ociepleń. Później tak przymocowane płyty termoizolacyjne szpachluje się, nakłada siatkę zbrojną z włókna szklanego (nie wcześniej niż po 2 dniach od przyklejenia płyt termoizolacyjnych), a na końcu pokrywa się to wszystko cienką warstwą tynku.

Na co zwracać uwagę?

By system dociepleniowy zadziałał w 100% kluczowy jest dobór materiałów. Dobrze by było, by poszczególne materiały pochodziły od jednego producenta o wyrobionej renomie. Często próbuje się oszczędzać na pozornie mniej istotnych produktach. Tymczasem w praktyce wychodzi, że zaprawa klejowa nie trzyma, jak powinna, a tynk jest bardzo miękki i łatwo go uszkodzić. Dobry klej do styropianu nie tylko mocno wiąże materiały ze sobą, ale posiada o wiele lepsze właściwości izolacji termicznej, przez co przez spoiny między płytami nie ulatuje ciepło z budynku. Natomiast każda większa szczelina między płytami powinna być wypełniana materiałem termoizolacyjnym, by nie powstawały tzw. mostki cieplne. Przy okazji warto powiedzieć, że klej nakładamy na styropian i prędko dociskamy pacą. Po tej czynności żadna korekcja położenia płyty nie jest możliwa!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top