search
top

Jaki grzejnik do domu wybrać?

Kiedy na dworze panuje siarczysty mróz, lubimy, jak w domu jest ciepło. By jednak udało nam się utrzymać pożądaną temperaturę we wnętrzach, musimy zainwestować w odpowiednie grzejniki. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając grzejnik nie powinniśmy kierować się jedynie jego wyglądem. Przed podjęciem decyzji powinniśmy sprawdzić między innymi jego moc, a nawet materiał, z jakiego został wykonany. Do najpopularniejszych obecnie grzejników należą modele stalowe, choć stałe miejsce w ofertach sklepów zajmują też aluminiowe i żeliwne.

Grzejniki stalowe

Niekwestionowanym atutem grzejników stalowych jest ich spora różnorodność. Spośród rozmaitych modeli, szczególnie chętnie wybierane są grzejniki płytowe.

Umożliwiają one zwiększenie mocy przy zachowaniu niewielkich rozmiarów i bez konieczności wygospodarowania dodatkowego miejsca. Chcąc zwiększyć moc grzejnika, wystarczy wybrać model o większej liczbie płyt.

Grzejnik stalowy cechuje też mała pojemność wodna w porównaniu do modeli żeliwnych. Ten parametr decyduje o szybkości jego reakcji na sygnały z urządzeń regulacyjnych, a w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić energię. Jedną z nielicznych wad grzejników stalowych może być wrażliwość na jakość wody w instalacji.

Grzejniki aluminiowe

Grzejniki aluminiowe nie są tak popularne, jak stalowe, ale chętnych na ich zakup wciąż nie brakuje. Do ich zalet zalicza się przede wszystkim lekką konstrukcję oraz małą bezwładność cieplną, co umożliwia współpracę z nowoczesnymi kotłami na paliwa płynne.

Grzejniki żeliwne

Choć grzejniki żeliwne są coraz rzadziej wykorzystywane, mają one kilka ważnych atutów. Wśród nich wymienia się odporność na korozję oraz trwałość, wynoszącą niekiedy kilkadziesiąt lat, bez względu na jakość wody w instalacje.

Na niekorzyść tego rozwiązania przemawia jednak brak możliwości szybkiej zmiany temperatury. Grube ściany grzejnika dość długo się nagrzewają, ale zarazem wolno stygną.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top