search
top

Jak zbudować zadaszenie nad drzwiami wejściowymi?

Drzwi wejściowe do domu narażone są na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Śnieg, deszcz czy intensywne promienie słoneczne mogą prowadzić do uszkodzenia ich powierzchni, a także obniżenia paramentów izolacyjnych. Receptą na takie powolne niszczenie drzwi zewnętrznych jest wybudowanie zadaszenia. Dzięki niemu drzwi będą chronione i z pewnością będą nam służyć w znakomitym stanie przez długi czas.

dom na obrzeżach

Rodzaj zadaszenia

Chcąc przygotować daszek nad wejście do wyboru mamy dwie możliwości – daszek dwuspadowy lub płaski. Ten pierwszy będzie się szczególnie dobrze komponował z budynkami o tradycyjnej bryle, posiadającymi przynajmniej dwuspadowy dach. Z kolej daszek płaski będzie znakomitym rozwiązaniem w przypadku nowoczesnych konstrukcji, ponieważ jego nieskomplikowana forma będzie dobrze korespondować z kształtem domu. Oba te rozwiązania są funkcjonalne – zapewniają osłonę dla wejścia, a woda opadowa czy śnieg mogą z nich się swobodnie zsuwać.

Podczas wyboru daszku pamiętajmy przede wszystkim o tym, że ma on chronić fasadę naszego budynku, a więcej o niej, znajdziesz w artykule: Jak efektywnie odmienić fasadę domu?

dom

Wymiary daszku

Wielkość zadaszenia nad wejściem powinna być dostosowana do rodzaju drzwi wejściowych, jakie prowadzą do naszego domu. Jeśli wybraliśmy drzwi jednoskrzydłowe kaszek o szerokości około 2 metrów wysunięty na mniej więcej 1,5 metra będzie wystarczającym rozwiązaniem. W przypadku dwuskrzydłowych drzwi, może być on nawet dwa razy większy. Przygotowując zadaszenie warto się również zastanowić, czy nie warto w ten sposób przygotować niewielkiej werandy, na której ustawimy np. ławkę, dzięki czemu będziemy mogli przysiąść na chwilę przy wejściu do domu.

Konstrukcja

Konstrukcja daszku może być wykończona przy użyciu dachówki, transparentnych okładzin czy nawet gontu. Warto, aby element ten pasował do pokrycia dachu budynku. Natomiast konstrukcja daszku powinna być osadzona na drewnianych bądź stalowych wspornikach przytwierdzonych za pomocą specjalnych kotw. Z kolei elementy konstrukcji wymagające przytwierdzenia do ściany budynku, osadzimy za pomocą solidnych śrub montażowych, przeznaczonych do stosowania na zewnątrz.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top