search
top

Jak wybrać najlepsze drewno do kominka?

Zima, za oknem sypiący śnieg i mroźna temperatura, a my z ciepłą herbatą w ręku i książką na kolanach wpatrzeni w  trzaskający ogień w kominku. Niektórzy mówią nawet, że kominek to serce domu. Ja bym z kolei dodała, że sercem kominku jest drewno.

Wybierając drewno do kominka powinniśmy wziąć pod uwagę jego twardość, łupliwość i jaki jest jego stopień wysuszenia. Kaloryczność drewna, czyli inaczej jego wydajność, zależy od gęstości po wysuszeniu. Twarde drewno pali się mniejszym płomieniem, ale za to daje większe ciepło. Do kominków najlepiej nadaje się drewno liściaste (wilgotność nie większa niż 20%) typu dąb, buk, brzoza. Drzewa iglaste zawierają dużo żywicy, stąd nie stosuje się ich jako opał. Żywica pod wpływem wysokiej temperatury może strzelać, co w przypadku kominka otwartego może stanowić pewien problem.

kominekk

Brzoza – szybko i łatwo rozpala się. Ma niewiele substancji smolistych, więc nie ma mowy o kopceniu.

Topola – niewielka wartość opałowa, wykorzystywana na podpałkę.

Grab – uważany za najlepsze drewno opałowe ze względu na wysoki stopień kaloryczności i powolny proces spalania.

Dąb – daje dużo ciepła i podczas spalania się w pomieszczeniu wyczuwalna jest przyjemna woń.

Olcha – dobrze spala się, ale pod warunkiem, że jest bardzo dobrze wysuszona. Ciekawostką może być informacja, że często wykorzystywana jest przy wędzeniu wędlin.

Łupliwość drewna jest istotna wówczas, gdy nie kupujemy drewna porąbanego na małe szczapy. Jeśli zamierzamy sami porąbać drewno na opał, wtedy wybierzmy buk labo brzozę. Stosy drewna powinno układać się w miejscach suchych i przewiewnych, tak aby przepływ powietrza ułatwiał schnięcie. Jeśli mamy taką możliwość, to stosy drewna można układać pod samodzielnie wykonaną drewutnią.
Ceny drewna opałowego przedstawiają się różnię zależności od dostawcy i rejonu. Najdroższy jest grab, jesion i dąb. Drewno można kupić po okazyjnej cenie w nadleśnictwie, które wskaże, które drzewa są do wycięcia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top