search
top

Jak uniknąć zaczadzenia w domu?

Potocznie zwany cichym zabójcą, co roku przyczynia się do kilkudziesięciu zgonów tylko w naszym kraju. Trudny do wykrycia, bezwonny, bez smaku i zapachu, powstający w wyniku niepełnego spalania czad, jest trudny do wykrycia. Również objawy zatrucia dwutlenkiem węgla przez człowieka nie są jednoznaczne i ciężko skojarzyć je właśnie z tym zatruciem.

Statystyki są bardzo niepokojące. Cichy zabójca nadal atakuje i co roku zbiera kolejne żniwo nieświadomych mieszkańców.. Nieszczelność instalacji, wadliwe użytkowanie piecyków w pomieszczeniach o słabej wentylacji, zapchane i nieszczelne kominy mogą być przyczyną katastrofy. Powinniśmy przynajmniej raz w roku przeprowadzić zabiegi konserwacyjne i przeglądowe naszej instalacji.

Dla podwyższenia bezpieczeństwa, warto zamontować czujnik tlenku węgla, który sygnalizuje pojawienie się czadu Taki detektor powinien być wyposażony w sygnalizację świetlną i dźwiękowa słyszalną przede wszystkim w sypialniach. Takie urządzenie powinniśmy montować jak najbliżej urządzenia spalającego. Nie powinno być niczym przysłonięte, nie powinno też znajdować się w pozycji płaskiej i być narażone na dodatkowe ruchy powietrza np. przy kratkach wentylacyjnych, gdyż jego odczyt będzie niewiarygodny i wadliwy, ze względu na gwałtowny przepływ powietrza.

Ustawmy czujnik tak, by był dostępny dla dorosłych, ale znajdował się daleko poza obrębem dzieci. Taki czujnik nie uchroni nas przed powstaniem zagrożenia ale na czas wykryje prawdopodobieństwo powstania sytuacji zagrażającej życiu. przy wyborze odpowiedniego czujnika należy zwrócić uwagę na certyfikat zgodności z wymogami Unii Europejskiej. Liczba czujników w domu czy mieszkaniu jest zależna od ilości urządzeń mogących emitować czad, ilości sypialni i ogólnego układu pomieszczeń. W domach jednorodzinnych zalecany jest montaż co najmniej jednego czujnika na każdym piętrze.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top