search
top

Jak się czyści kominek?

Wyjątkowy nastrój, ciepło, blask ognia, wesoło trzaskające polana… Niestety, ta romantyczna wizja szybko znika, kiedy dopada nas proza życia i jesteśmy zmuszeni wyczyścić nasz kominek. Zobaczmy więc, jak się do tego zabrać.

Podstawowa zasada brzmi: nie można czyścić paleniska przed upływem 12 godzin od jego wygaszenia. Do gaszenia nie powinno się używać wody, przez którą kominkowa sadza jeszcze bardziej wzbija się ku górze. Z drugiej strony unoszący się podczas czyszczenia pył jest raczej nieunikniony, ale możemy zminimalizować ten nieprzyjemny efekt, jeśli posypiemy zimny popiół zmieloną, wilgotną kawą.

Zachowajmy szczególną ostrożność, gdy czyścimy palenisko środkami chemicznymi – przede wszystkim powinno być ono zimne, ponieważ wiele specyfików jest łatwopalnych, nie wspominając już o szkodliwości powstałych w ten sposób oparów.

Do czyszczenia żeliwnych rusztów dobrze jest użyć oleju roślinnego albo mydła (osad łatwiej schodzi z natłuszczonych powierzchni). Zanim zaczniemy czyścić szybę, przeczytajmy instrukcję obsługi załączoną do kominka – powinna się w niej znajdować adnotacja o dopuszczalnych sposobach czyszczenia szyby. Zawsze też możemy sięgnąć po specjalne płyny do czyszczenia tego elementu.

Nie zapominajmy o wymyciu powierzchni kominka, na której także przecież gromadzi się sadza. Bardzo delikatnie czyśćmy obudowę wykonana z cegły – ukruszenie wierzchniej warstwy kominka może spowodować przedostawanie się ognia poza obręb paleniska.

Popiół drzewny należy wsypywać do osobnego pojemnika, możemy go też później wykorzystać do nawożenia roślin. Usuwaniem popiołów, sadzy, smoły oraz łatwopalnych substancji, które gromadzą się w kominie, powinni się jednak zająć fachowcy. Zresztą kominek – tak jak i inne systemy grzewcze – przynajmniej raz do roku musi być dokładnie sprawdzony przez kominiarza.

Zadbane kominki stanowią stylową ozdobę wielu domów. Ale w tym przypadku nie chodzi tylko o estetykę, lecz w pierwszym rzędzie o nasze bezpieczeństwo – systematyczne czyszczenie kominka chroni nas bowiem przed pożarem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top