search
top

Jak radzić sobie z nadmierną wilgocią w naszym domu?

Szczególnie narażonymi na działanie wilgoci pomieszczeniami są łazienka, kuchnia i piwnica – to tam możemy borykać się z ciągłym występowaniem grzyba. Czasami doraźne likwidowanie jego wykwitów na ścianach nie pomaga, a przynajmniej nie eliminuje problemu na dłużej. Co jeszcze możemy zrobić aby pozbyć się tego uciążliwego i nieestetycznego kłopotu?

Źródło problemu

Najpierw powinniśmy postarać się wykryć powód, dla którego nasze ściany tak łatwo pokrywają się brzydkim grzybem. Jeśli jest to kuchnia, bądź łazienka być może jakość wentylacji w tych pomieszczeniach jest niedostateczna? Jeśli jednak wietrzenie, ani używanie okapu nie pomaga, powinniśmy przyjrzeć się izolacji ścian. Jeśli mur lub dach przecieka i jest niedostatecznie odizolowany to być może w tym tkwi problem i czeka nas poważniejszy remont. Warto zwrócić uwagę na okna, ponieważ często zdarza się, że plastikowe oprawy są zbyt szczelne, co uniemożliwia prawidłowe oddychanie pomieszczeniu. Jesienią i zimą stare i źle izolowane mury potrafią zamarzać, co skutkuje potem wilgocią ścian. Jeśli dodatkowo pomieszczenie jest nie dość ogrzane od wewnątrz tworzy się wtedy środowisko, które grzyby pleśniowe lubią najbardziej.

Zmieńmy pewne nawyki

Jeśli mamy okap w kuchni, ale go nie używamy – to zacznijmy. Wyciągnie on sporo pary wodnej, tworzącej się przy gotowaniu potraw, co sprawi, że nie będzie ona osiadać na ścianach. Grzybowi sprzyja ciepło i wilgoć, dlatego powinniśmy wietrzyć pomieszczenia, a w łazience bezwzględnie otwierać okno po każdej upojnej kąpieli lub chociaż zostawiać otwarte drzwi, kiedy już skończymy pluskanie. Przy gotowaniu warto przykrywać garnki deklami i trzymać je na małym ogniu, tak aby gotujące się przez długi czas potrawy nie stwarzały tropikalnego klimatu. Nasze okna powinny być wyposażone w wywietrzniki, co ułatwia sprawę zimą, gdy temperatura na zewnątrz jest zbyt niska, żeby otwierać je na oścież. Możemy także osuszać powietrze specjalnymi osuszaczami powietrza, co na pewno pomoże nam utrzymać w danym pomieszczeniu odpowiedni klimat.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top