search
top

Jak przygotować dom do sezonu grzewczego?

W prawdzie w lecie nie w głowie nam myśli o ogrzewaniu domu, jednak to właśnie w tym okresie wato zacząć już przygotowania do sezonu grzewczego. Może się bowiem okazać, że jesień będzie zaskakująco zimna i naglę będziemy musieli uruchomić system grzewczy w domu.

Sezon grzewczy rozpoczyna się zazwyczaj pod koniec września lub na początku października i trwa do mniej więcej przełomu marca i kwietnia. Przez cały ten czas instalacja w naszym domu musi zapewniać optymalną temperaturę i ogrzewać budynek. Aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci awarii właśnie wtedy, gdy chcemy skutecznie ogrzewać dom, niektóre przygotowania warto wykonać już w lecie. Wiele innych ciekawych informacji, jakie mogą nas zainspirować np. do odnowienia wnętrza domu przed zimą, można przeczytać tu.

Wizyty specjalistów

Właściciele domów jednorodzinnych, których domy są ogrzewane za pomocą kotłów np. na ekogroszek czy inne paliwo stałe, w okresie letnim powinni zdecydować się na przeprowadzenie prac konserwacyjnych z udziałem specjalistów. Na początek powinniśmy wezwać kominiarza. Oczyści on kominy w naszym domu, dzięki czemu zyskamy pewność, że gdy kocioł zacznie pracować, spaliny będą skutecznie odprowadzane na zewnątrz. Warto również zastanowić się nad pracami konserwacyjnymi przy kotle. Fachowcy pomogą nam dokładnie oczyścić komorę spalania co ma niezwykle istotne znacznie. Już kilka milimetrów sadzy może powodować znaczne straty w mocy grzewczej urządzenia.

Gromadzenie opału

W okresie letnim warto również zatroszczyć się o zgromadzenie opału. Z jednej strony ceny w tym czasie są, a wraz z nastaniem sezonu grzewczego potrafią znacząco wzrosnąć. Ponadto kilka miesięcy leżakowania w suchym i przewiewnym miejscu sprawi, że drewno czy węgiel dodatkowo wyschnie, przez co paliwo będzie się znacznie lepiej spalało. Poza sezonem grzewczym łatwiej również o transport.

Kontrola instalacji

Kolejnym elementem, na który musza zwrócić uwagę właściciele domów jednorodzinnych jest instalacja ogrzewania centralnego. Na manometrze sprawdzimy jakie jest ciśnienie wody wewnątrz instalacji. Spory spadek ciśnienia w porównaniu z tym z zeszłego roku może oznaczać, że doszło do awarii na jakimś odcinku.

Ponadto warto również sprawdzić grzejniki, czyli odpowietrzyć je oraz oczyścić. Tych kilka czynności, które wykonamy jeszcze w lecie, zaprocentuje w sezonie grzewczym, gdy będziemy cieszyć się komfortową temperaturą oraz sprawnie działającą instalacją.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top