search
top

Jak podłączyć gaz do domku jednorodzinnego?

Za pomocą gazu można ogrzewać dom oraz wodę, a także wykorzystać go do kuchenki. Najwygodniejszą formą korzystania z gazu w tych celach jest jego stałe podłączenie. Podpowiemy, jakie formalności należy dopełnić,aby na stale mieć podłączony gaz. gaz
Aby podłączyć gaz pod działkę, na której będziemy stawiać dom, na początku jednak musimy dowiedzieć się czy w ogóle jest to możliwe z technicznego punktu widzenia. Gaz może podłączyć wyłącznie lokalne przedsiębiorstwo gazownicze. Kiedy już uzyskamy pozytywną odpowiedź, powinniśmy w lokalnym urzędzie terenowym  uzyskać pozwolenie na budowę instalacji gazowej. Kiedy otrzymamy z gazowni „warunki przyłączenia do sieci gazowej” jest to jednoznaczne z zawarciem umowy z przedsiębiorstwem gazowym. W związku z tym usługodawca zobowiązuje się do zaprojektowania i wykonania przyłącza gazowego, natomiast do nas należy zlecenie i wykonanie projektu instalacji.

Aby wykonać przyłącze gazu do domu, należy wykonać:
– przyłącze gazowe – odcinek instalacji pomiędzy siecią gazowa a szafką z kurkiem głównym
– zewnętrzną instalację, łączącą kurek główny z zaworem w budynku.

instalacja gazowa

Budowa przyłącza może potrwać nawet 2-3 miesiące, dlatego warto wszelkie starania zacząć z większym wyprzedzeniem. Należy także wziąć pod uwagę to, że całe przedsięwzięcie może się  przedłużyć w związku z trasą, na której ma powstać instalacja (np. gdy będzie ona prowadzona  przez sąsiednie działki).

Do wyboru mamy gaz ziemny i płynny. Oba wymagają wykonania kilkunastometrowej długości instalacji w ziemi. Montaż jest dość szybki –  fachowcom może wystarczyć jeden dzień.
Gaz ziemny jest jednak tańszy, niż płynny i nie wymaga montowania na działce dodatkowego zbiornika. Niestety nie wszędzie jest on dostępny. W takim przypadku rozwiązaniem jest  gaz płynny. Dowozi się go na działkę w płynnej postaci i umieszcza w specjalnym zbiorniku.

Należy pamiętać o względach bezpieczeństwa. Wzdłuż odcinka instalacji powinna być poprowadzona tzw. strefa kontrolowana. Jest to pas o szerokości 1 m, na którym nie wolno nic budować ani sadzić drzew. Odległość między instalacją a ogrodzeniem może wynosić natomiast 0,5 m.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top