search
top

Jak ogrzać wodę w łazience?

Nie zawsze mamy możliwość skorzystania z miejskiego ogrzewania wody. W tym wypadku musimy zdecydować się na inne źródło generowania ciepła. Innymi słowy, będziemy musieli wybrać odpowiedni podgrzewacz wody, który zadba, aby była ona dostępna nie tylko w łazience, ale również w kuchni.

O tym, na jakie ogrzewanie wody się zdecydujemy zależy od wielu czynników, również tych, na które nie mamy wpływu. Decyzję należy bowiem podjąć na etapie budowy instalacji wodnej, gazowej, grzewczej i elektrycznej. Podgrzewacz można wybrać również później, jednak jest to związane z poprawianiem i odpowiednim organizowaniem instalacji. Prześledźmy jakie podgrzewacze mamy do wyboru.

Podgrzewacz pojemnościowy

Działa na zasadzie gromadzenia wody w zbiorniku zwanym bojlerem. Woda, która się w nim znajduje utrzymuje odpowiednią temperaturę, dzięki termostatowi umieszczonymi wewnątrz zbiornika oraz dzięki odpowiedniej jego izolacji. Jeśli się zmniejszy, termostat zadba o to, aby przywrócić ustawioną przez nas, pożądana temperaturę.

Podgrzewacz przepływowy

Jego działanie polega na podgrzewaniu wody, która przez niego przepływa. Jej temperaturę również możemy ustalić ręcznie, dzięki czemu mamy pewność, że woda będzie właśnie taka.

Pozostaje nam jeszcze zdecydować się na odpowiednie źródło poboru energii. Do wyboru mamy rozwiązanie elektryczne lub gazowe – istnieje wiele kwestii determinujących ich wybór. Jedną z nich, a ta najbardziej będzie nas interesować jest kwestia ceny – gazowe ogrzewanie wody będzie zdecydowanie tańsze, niż elektryczne. Drugą kwestią jest bezpieczeństwo. Tyle się przecież słyszy o przypadkach zaczadzenia przez nieszczelną instalację gazową, dlatego podgrzewacz gazowy musi posiadać odpowiednie czujniki i zabezpieczenia. Z kolei elektryczne podgrzewacze muszą „radzić sobie” ze spadkiem napięcia.

W przypadku pytania o to, czy zdecydować się na jeden, czy kilka podgrzewaczy, sugerowalibyśmy opcję drugą, ze względu na wygodę użytkowania. W przypadku jednego podgrzewacza może wystąpić spadek wydajności, jeśli korzystamy z kilku punktów, natomiast w przypadku kilku mniejszych sytuacja ta nie występuje, nawet, jeśli woda pobierana jest często, ale w małych ilościach.

Przy następnej okazji postaramy się napisać, jakie grzejniki łazienkowe sprawdzają się najbardziej, a jakich rozwiązań lepiej unikać.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top