search
top

Jak ochronić rury z wodą przed zamarznięciem?

Co prawda zima 2013/14 przejdzie w Polsce do historii jako najcieplejsza od początku pomiarów meteorologicznych, ale nie mamy pewności, że kolejne będą równie pogodne. Najlepiej jest już teraz zapobiec zamarzaniu wody w rurach umieszczonych w nieogrzewanych pomieszczeniach lub na zewnątrz budynków. Zrobimy to za pomocą systemu przewodów grzejnych.

Nie potrzeba nadmiernie wybujałej fantazji, aby wyobrazić sobie czym może skończyć się zamarznięcie rury wypełnionej wodą. Niedrożny przepływ z powodu zaczopowania to najmniejsze zmartwienie, bo instalacja może przestać działać również z powodu rozsadzenia rury od wewnątrz przez zamarzającą, a przez to zwiększającą swoją objętość wodę. Najlepiej jest uniknąć tego typu komplikacji i zawczasu im zapobiec odpowiednio przygotowując wrażliwe miejsca instalacji do zimy.

Znaleźć możemy je zarówno na wewnątrz, jak i zewnątrz budynków. O ile drugi przypadek nie ulega wątpliwości i konieczna jest ochrona rury poza domem czy garażem, warto przewidzieć do jakiego stopnia spadnie temperatura w pomieszczeniach zimą nieogrzewanych. Jeśli jest możliwe, że utrzyma się w nich temperatura poniżej zera, także tutaj grozić nam może niebezpieczeństwo awarii.

soplelodu

Możemy zapobiec nieszczęściu za pomocą przymocowania specjalnych przewodów grzejnych, które układa się wzdłuż rury lub spiralnie. Nie możemy w tym miejscu podać konkretnych długości przewodów użytych do ochrony przed zamarznięciem, ponieważ zależy to od konkretnego wymiaru każdej instalacji. Ważne jest, by uwzględnić większe zużycie przewodów otulających kołnierze, złączki między rurami i zawory.

Jeśli nasza instalacja została już zaizolowana, ale i tak istnieje prawdopodobieństwo jej częściowego zamarznięcia, możliwe jest użycie przewodów ocieplających wpuszczanych do wewnątrz rur. Przewody takie są przystosowane do kontaktu z wodą, jeśli mają specjalny certyfikat.

Ogrzewania rur przed zamarznięciem może być częścią o wiele bardziej skomplikowanego i rozbudowanego systemu ochrony, w skład którego wchodzi zabezpieczenie przed zamarznięciem rynien, zewnętrznych chodników, schodów czy podjazdu do garażu. System taki powinien mieć centralny włącznik automatycznie reagujący na zmianę pogody w czujnikach – jednym umieszczonym na północnej fasadzie budynku i drugim – wewnątrz rynny.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top