search
top

Grzejniki – typy instalacji i lokalizacja

Ostatnio pisaliśmy o rodzajach grzejników dostępnych na rynku i ich podstawowych właściwościach, jak również o materiale z jakiego zostały wykonane. Dziś swoją uwagę chcielibyśmy poświęcić odpowiedniej lokalizacji grzejników i rodzajach podłączenia, tak aby dawały jak najwięcej ciepła i aby jak najmniej go „uciekało”.

Grzejniki płytowe i konwektorowe najlepiej wieszać na ścianie pod oknem, nie nadają się do pralni i łazienek ze względu na ich podatność na korozję. Jeśli chodzi o ich montowanie to zwykle wykonuje się je z boku lub od dołu, a wszystko zależy od typu grzejnika. W przypadku montowania z boku instalacja prowadzona jest przez ściany lub po ich wierzchu, jeśli zdecydujemy się na instalację od dołu czeka nas więcej pracy i podniesienie parkietu o kilka centymetrów co może być kłopotliwe. Zwykle więc, szczególnie w starym budownictwie preferuje się tę pierwszą metodę.

Grzejniki żeliwne i aluminiowe montuje się zwykle z instalacją z boku, z zastosowaniem najlepiej rurek miedzianych, szczególnie w przypadku grzejników z aluminium. Rzadko kiedy do instalacji używa się innych.

Również grzejniki konwektorowe najlepiej umieszczać pod oknem, nie należy ich niczym przykrywać, żeby zapewnić odpowiedni obieg powietrza.

Jeśli zdecydujemy się na grzejniki podłogowe, to w przypadku wykończonego mieszkania nie pozostaje nic innego, jak zrywać parkiet, natomiast przy budowie nowego domu/mieszkania ich montaż należy przeprowadzić jeszcze przed pracami wykończeniowymi. Rury grzejne układa się na styropianie, który zapewnia izolację, a na nie same wylewa się warstwę betonu na 4-5 centymetrów. Przy pętlach zaleca się stosowanie jednego odcinka rury, żeby potem w razie przecieków łatwo go zlokalizować.

Grzejnik ścienny, analogicznie, jak grzejnik podłogowy instaluje się w ścianie, poprzez ich zakrycie warstwą tynku lub płytami gipsowo-kartonowymi. Należy jednak pamiętać, że aby zwiększyć efektywność tego typu ogrzewania, trzeba odpowiednio ocieplić ściany zewnętrze, tak, żeby ciepło „nie uciekało” na zewnątrz.

W przypadku każdego typu instalacji dobrze jest wykonać nawet proste rysunki pokazujące w którym miejscu znajduje się instalacja, żeby w czasie ewentualnego remontu niczego nie uszkodzić, choćby przy użyciu wiertarki. Następnym razem napiszemy na jakie instalacje się zdecydować w poszczególnych pomieszczeniach.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top