search
top

Grzejniki – gdzie jakie?

W momencie, kiedy decydujesz się na budowę domu albo w Twoim mieszkaniu nie ma jeszcze instalacji centralnego ogrzewania, bo do tej pory było ono ogrzewane za pomocą grzejników elektrycznych należy się zastanowić nad odpowiednim ich doborem, żeby ogrzewanie było jak najbardziej ekonomiczne i efektywne. Oto kilka wskazówek, które warto brać pod uwagę przy wyborze grzejników i typów instalacji.

Ogrzewanie podłogowe – najlepiej sprawdzi się, jeśli chcesz zainwestować w posadzkę ceramiczną, kamienną, czy panele podłogowe (każdy materiał jest nieprzyjemnie zimny), dzięki temu ciepło będzie rozprowadzane najlepiej. To również dobre rozwiązanie, jeśli w pokoju mamy wyjście na balkon, a tym samym bardzo wysokie okna (od podłogi do sufitu), wtedy zaoszczędzimy sporo miejsca. Ogrzewanie podłogowe, jak również ścienne sprawdza się również w przypadku alergii na roztocza, gdyż tego typu przepływ ciepłego powietrza nie powoduje „wędrowania” drobinek kurzu.

Grzejniki płytowe – spełnią swoje zadanie, jeśli chcemy ogrzewać mieszkanie ekonomicznie i automatycznie (zmniejszać temperaturę nocą, a podwyższać wieczorem lub rano). Tego typu grzejniki będą też odpowiednie, jeśli planujemy instalację z rurek miedzianych.

Grzejniki żeliwne – sprawdzą się, jeśli posiadamy instalację grawitacyjną i kocioł/piec na węgiel. Są one najmniej podatne na rdzewienie, w dodatku długo trzymają ciepło dzięki dużej ilości wody, którą mogą pomieścić.

Grzejniki aluminiowe – dobre, gdy wymieniasz stare grzejniki żeliwne i nie chcesz naruszać starej instalacji, z łatwością dopasujesz ich moc, wymiaru i rozstaw rurek. Również w przypadku zastosowania rurek miedzianych będzie to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że do wody instalacyjnej doda się środków, które spowolnią proces rdzewienia.

Konwektory – w sam raz, jeśli mało miejsca – mimo małych gabarytów posiadają największą moc i są w stanie ogrzać większe powierzchnie, niż inne grzejniki.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top