search
top

Grzejniki elektryczne – grzejemy czy dogrzewamy?

Ogrzewanie elektryczne jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób które chcą sobie dogrzać mieszkanie. Rzadko decydujemy się na montaż ogrzewania elektrycznego jako tego głównego źródła ciepła, przede wszystkim ze względu na wysokie koszty eksploatacji.

Oczywiście w dalszym ciągu spotykamy mieszkania, w których ogrzewanie jest tylko elektryczne. Zazwyczaj w taki sposób ogrzewane są lokale w starych kamienicach. Większość użytkowników narzeka jednak na wysokie koszty eksploatacji, dlatego w nowym budownictwie rzadko decydujemy się na taki rodzaj ogrzewania.

Co jednak, kiedy w naszym mieszkaniu jest awaria ciepła, okna są nieszczelne lub jest nam po prostu za zimno, mimo że grzejniki są maksymalnie odkręcone? W takich przypadkach sięgamy po sprawdzone grzejniki elektryczne. Wielu z nas posiada jeszcze w mieszkaniach dobrze znane „farelki”, czyli termowentylatory. Pozwalają na szybkie dogrzanie pomieszczenia, strumień ciepła możemy skierować konkretne miejsce – np. na nogi. Minusem jest zdecydowanie hałas, który powoduje ciągły ruch wiatraka.

Równie szybko możemy dogrzać się za pomocą konwektorów, czyli tradycyjnych grzejników konwekcyjnych. Ich działanie polega na wykorzystaniu obiegu powietrza – zimne powietrze jest zasysane od dołu, ogrzewane, a następnie unosi się do góry. Grzejniki te bardzo szybko się nagrzewają, jednak równie szybko po odcięciu zasilania stają się zimne. Są jednak dobrym rozwiązaniem do doraźnego dogrzewania – pracują cicho, są łatwe w obsłudze i tanie.

grzejnik

Dobrym rozwiązaniem są także grzejniki olejowe, które wyglądem przypominają tradycyjne grzejniki żeberkowe. Źródłem ciepła jest w nich specjalny olej. W porównaniu do konwektorów nagrzewają się zdecydowanie dłużej, jednak trzymają one ciepło przez długi czas po odłączeniu. Grzejniki wyposażone w termostat nie pobierają przez cały czas energii – dogrzewają do wybranej temperatury, a następne zasilanie automatycznie się odłącza. Dzięki temu nie są takim dużym obciążeniem dla naszych portfeli.

One Response to “Grzejniki elektryczne – grzejemy czy dogrzewamy?”

  1. Karo pisze:

    Zdecydowanie polecam takie rozwiązanie, ale tylko i wyłącznie do dogrzewania

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top