search
top

Elektryczny grzejnik olejowy – czy warto?

Spośród rozwiązań tymczasowych istnieje cały szereg sposobów na zapewnienie sobie ciepła zimą bez centralnego ogrzewania. Przyjrzyjmy się dzisiaj bliżej jednemu z nich, ponieważ zyskuje on coraz większa popularność.

Zasada działania

Grzejnik olejowy, wbrew pozorom do generowania ciepła nie wykorzystuje energii wyzwolonej podczas spalania paliwa kopalnego. Swoją nazwą bierze od materiału, który wypełnia metalowe rury. Zawarty w nich olej podgrzewany jest za pomocą energii elektrycznej, za pomocą zwykłego kabla zasilania. Ma to swoje plusy i minusy, ponieważ dzięki temu uzyskujemy szybkie i przejmujące ciepło, jednak jesteśmy ograniczeni zasięgiem do długości kabla. W przypadku braku zasilania nie mamy też możliwości ogrzania się, ale jest to wspólny element wszystkich tymczasowych grzejników.

Rodzaje

W zależności od wersji, którą wybraliśmy, grzejnik może posiadać żeberka upodobniające go do kaloryfera lub być szeregiem połączonych blachą rur. W pierwszym wypadku może posłużyć także do suszenia prania, uważajmy tylko by nie było zbyt mokre, ponieważ zamoczenie kabla grozi zwarciem.

grzejnik elektryczno-olejowy

Większość grzejników posiada nóżki lub kółka, dzięki którym jesteśmy w stanie postawić je w dowolnym miejscu pomieszczenia. Ponieważ olej oddaje swoje ciepło dość długo, nawet kilkadziesiąt minut po wyłączeniu dalej jest rozgrzany. Praktycznie każdy z nich jest wyposażony w termostat, który odłączy urządzenie w momencie gdy osiągnie optymalną temperaturę. Na bocznym panelu znajdziemy też pokrętło do regulacji ciepłoty, czasami jest tam także możliwość zaprogramowania włączenia i wyłączenia.

Opłacalność

Oczywiście grzejnik olejowo-elektryczny nie zastąpi całego systemu ogrzewania, ale wśród grzejników elektrycznych wyróżnia się niską ceną i efektywnością grzania. Poprzez zastosowanie trzymającego ciepło przez dłuższy czas płynu, za cenę kilkudziesięciu złotych jesteśmy w stanie punktowo docieplić nasze mieszkanie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top