search
top

Do czego wykorzystujemy otwornicę do drewna?

Otwornice do drewna stanowią podstawowy element wyposażenia każdego ze stolarzy. Dzięki ich pomocy możliwe jest nadanie odpowiednich właściwości drewnu – między innymi dzięki ich pomocy możliwe jest odpowiednie ukształtowanie mebli, np. pod sprzęt telewizyjny, czy audio.

Zastosowanie otwornic

Otwornice stosuje się przede wszystkim do wycinania otworów w drewnie. Otwory wycina się przy pomocy wierteł w kształcie cylindra. Jego koniec jest zakończony bardzo ostrymi zębami, mającymi właściwości skrawające. Wiertła tego typu muszą być wytrzymałe, dlatego wykonuje się je najczęściej z hartowanej stali. Można spotkać również takie wytworzone z bi-metalu lub też z zębami HM. Operowanie tego typu końcówką dla niewprawionej osoby jest bardzo trudne. Zadania związane z wycinką równych i prostych otworów powinni wykonywać profesjonalni stolarze.

workers-construction-site-hardhats-38293

Otwornice dla wszystkich

Jednak na rynku pojawiają się również otwornice, które doposażone są w dodatkowy element, dzięki któremu praca staje się dużo prostsza i wygodniejsza. Montuje się tak zwany adapter do wiertła centrującego. Dzięki niemu możliwe jest najpierw nawiercenie otworu, wokół którego następnie przylegnie otwornica. Da to taki sam rezultat jak w przypadku obróbki drewna przez stolarza. Ciekawe informacje znajdziesz również tutaj.

Ważna rola otwornic

Aktualnie, praktycznie każdy mebel dostosowany jest do zamontowania sprzętów audio i video oraz poprowadzenia kabli w taki sposób, aby nie szpeciły one mebli. Jednak zdarzają się jeszcze egzemplarze, w których fabrycznie nie wykonano specjalnych otworów. Wówczas, aby odpowiednio zmodyfikować meble – przy jednoczesnym ich nie niszczeniu, należy użyć narzędzi, jakimi są otwornice.

Dają one naprawdę bardzo dobry efekt, wycięta w meblach dziura, a potem wyszlifowana sprawi wrażenie, jakby była wykonana już w etapie produkcji. Wszelka obróbka drewna przy użyciu tego narzędzia jest niezwykle prosta.

W wielu sytuacjach konieczne jest wycięcie równego i niepostrzępionego otworu. Tego typu prace można oczywiście wykonać przy użyciu narzędzi do drewna – dłuta i szlifu. Jednak dużo szybciej i wygodniej pracuje się z otwornicami. Dodatkowo ostateczny efekt niejednokrotnie wygląda dużo lepiej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top