search
top

Czym najlepiej docieplić dom? Przegląd materiałów

Każdy, kto zamierza docieplić swój dom, staje przed nie lada dylematem. Wybór materiału tylko pozornie jest sprawą prostą. Mimo że wszystkie materiały mają podobne właściwości przewodzenia cieplna i wystarczy dobrać odpowiednią warstwę izolatora, to różnice pojawiają się już na etapie montażu. Każdy z nich bowiem ma inną formę, właściwości fizyczne, odmienny sposób instalacji oraz inaczej reaguje na różne warunki atmosferyczne. Oto lista najpopularniejszych materiałów.

Spieniony polistyren

Zdecydowanym liderem na rynku jest spieniony polistyren. W zależności od technologii wytwarzania dzielimy go na 2 typy: styropian (EPS) i bardziej zwarty w budowie z wyższą odpornością na nacisk i wilgoć – styrodur (XPS). Ich współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,031-0,045 W/(m2K). Spieniony polistyren nadaje się najlepiej do zewnętrznego docieplenia, lub wewnątrz na zupełnie płaskich obszarach. Ciężko natomiast skutecznie pokryć płytami spienionego polistyrenu np. powierzchnie między krokwiami – do takich prac sprzedawane są specjalne, nacinane płyty styropianowe.

Włókna mineralne

W skład kategorii włókien mineralnych zaliczymy zarówno wełnę mineralną, jak i szklaną. Różnią się one surowcem, z jakich są preparowane. Wełna mineralna wykonana jest głównie z takich surowców, jak: wapień, dolomit, skały bazaltowe czy skaleń, natomiast włókna szklane w składzie mają przede wszystkim szkło z recyklingu wzbogacone o wapień i piasek. Skład włókien, by wzmocnić ich właściwości fizyczne, uzupełnia się o różne substancje organiczne, a także dodatki mające wzmocnić nieprzemakalność gotowego materiału. Na rynku znajdziemy cały wachlarz produktów bazujący na włóknach mineralnych. Mogą to być maty, całe płyty lub płatki, które wdmuchuje się w wolne przestrzenie i luki. Włókna te świetnie nadają się na różne wewnętrzne powierzchnie – między czy pod krokwie. Są bardzo elastyczne i dobrze dopasowują się do wszelkich nierówności, świetnie też tłumią dźwięk. Ich współczynnik przewodzenia jest zbliżony do spienionego polistyrenu.

Pianka poliuretanowa

Twarda pianka poliuretanowa (PUR/PIR) ma właściwości zbliżone do polistyrenu, ale mniejszy współczynnik przewodzenia od 0,020 W/(m2K), dzięki czemu izolacja nie musi mieć dużej grubości. Płyty PIR dobrze sprawdzają się do ocieplania dachów, ścian zewnętrznych, a także tarasów czy stropów. Jest to materiał odporny na wilgoć, grzyby, pleśnie, gryzonie i wysoce ogniotrwały. Jednak nie należy do materiałów tanich.

Mineralny perlit

Perlit to granulat pochodzenia wulkanicznego, stosunkowo łatwy w uzyskaniu i stosunkowo niedrogi. Jako materiał izolujący występuje na rynku w postaci zasypki, którą wypełniamy łatwo dostępną przestrzeń. Ponieważ współczynnik λ oscyluje wokół 0,040 W/(m2K), warstwa izolatora musi być dosyć gruba. Perlit jest lekki, niepalny i odporny na wilgoć, po zdemontowaniu warstwy izolacyjnej z niego złożonej, można go użyć powtórnie. Do innych podobnych mineralnych wsypów, jednak o gorszych parametrach należą: granulat z glinki czy wermikulit ekspandowany.

Optymalny rodzaj docieplenia powinien brać pod uwagę nie tylko współczynnik przewodzenia i cenę, ale również technologię montażu, która również generuje dodatkowe koszty. Warto też poradzić się fachowca, który właściwie oceni specyfikę budynku, który zamierzamy ocieplić.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top