search
top

Czujniki czadu – niezbędne wyposażenie czy gadżet?

Pośród przeróżnych instalacji i systemów, o których trzeba pomyśleć urządzając dom lub mieszkanie, znajdziemy cały szereg różnego rodzaju czujników. Jednym z nich jest czujnik czadu, odpowiedzialny za wykrywanie czadu w powietrzu i ostrzeganie o jego obecności. Czy warto zainwestować w jego zakup?

Kilka słów o czujniku

Urządzenie nazywane czujnikiem czadu wykrywa w powietrzu podwyższoną zawartość tlenku węgla. Ryzyko zatrucia tym związkiem wzrasta zwłaszcza w sezonie grzewczym – aby uniknąć zagrożenia, warto zainstalować w mieszkaniu odpowiedni detektor. Jego stosunkowo niewysoka cena w połączeniu z naprawdę dużą skutecznością sprawia, że nie jest to wydatek zbędny. Czujnik może uratować nam życie, a to ono przecież jest największym skarbem. Detektory elektroniczne dostępne są samodzielnie oraz w połączeniu z alarmami przeciwwłamaniowymi.

Instalacja urządzenia

Aby czujnik czadu działał poprawnie, musi być profesjonalnie, poprawnie zamontowany. Co jakiś czas należy sprawdzać także jego zasilanie. Czujniki wyposażone są w system sygnalizowania o niskim stanie baterii, co przypomni o konieczności wymiany źródła zasilania. Tego problemu nie ma w przypadku detektorów czadu połączonych z alarmem bezpieczeństwa – cały system podłączony jest bowiem do instalacji elektrycznej. Decydując się na zakup urządzenia warto zapoznać się dokładnie z informacjami podawanymi przez producenta. Każdy czujnik powinien posiadać atesty bezpieczeństwa, dopuszczające go do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Tylko taki zakup gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Czujnik to nie wszystko

Sam zakup detektora tlenku węgla nie zapewni nam pełnej ochrony. Najważniejszą rzeczą jest kontrola funkcjonowania systemu ogrzewania. Przewody kominowe powinny być drożne, zbudowane zgodnie z normami budowlanymi. Każde urządzenie grzewcze należy podłączyć do oddzielnego przewodu kominowego. Istotna jest także dobra wentylacja i zapewnienie dopływu świeżego powietrza do palenisk. Gdy spełnimy wszystkie te założenia oraz zainstalujemy czujnik czadu, będziemy mogli poczuć się w pełni bezpieczni we własnym domu.

czujnik

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top