search
top

Co nowego w ogrzewaniu?

Grzejniki elektryczne zmieniają się podobnie jak inne nowoczesne produkty. Nie chodzi tu jedynie o zmiany formy – coraz więcej energooszczędnych tworzyw i nowych rozwiązań konstrukcyjnych w samych grzejnikach i ich sterowaniu powoduje, że używanie ich nie jest już tak drogie.

Często zdarzają się sytuacje, kiedy grzejniki elektryczne są najlepszym i najbardziej praktycznym źródłem ciepła. Jest ich coraz więcej odmian i właściwie w każdych warunkach da się je stosować.Najpopularniejsze są odmiany konwektorowe i panelowe. Dodatkowo najwięcej zmian można zauważyć w pomysłach na grzejniki elektryczne radiatorowe – najbardziej wyrafinowane projekty mają formę płyt szklanych z naniesionymi na szkło elementami grzejnymi i bardzo rozbudowanymi możliwościami elektronicznego, programowanego sterowania. Często doskonale sprawdzają się także grzejniki łazienkowe.

Pojawia się także sporo nowych pomysłów na grzejniki elektryczne z przeznaczeniem do łazienek. Do takich ciekawszych zaliczyć można wiele form promienników podczerwieni, działających w taki sposób, że nagrzewają jedynie ciało osoby przebywającej w łazience, nie nagrzewając przy tym powietrza. Daje to efekt natychmiastowego odczucia ciepła i zwiększa komfort korzystania z takich źródeł ogrzewania.

Bardzo ciekawe są też rozwiązania różnej mocy kabli i mat grzewczych, które w zasadzie mają jedno główne ograniczenie – nie powinny być stosowane pod podłogami drewnianymi. Świetnie za to nadają się do wszelkich podłóg kładzionych na warstwie kleju i mogą być umieszczane bezpośrednio w jego warstwie, mogą być stosowane zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych jak i w miejscach takich jak werandy, tarasy, rampy załadunkowe, gdzie ich rolą nie jest bezpośrednie ogrzewanie ale niedopuszczanie do powstania zalodzenia. Bardzo wysoka odporność na uszkodzenia, brak ryzyka zalania niżej położonych pomieszczeń w wypadku uszkodzenia rur czy złącz, wysoka wydajność cieplna, krótki czas nagrzewania i znakomita użyteczność w układach zespolonego programowanego ogrzewania sprawiają, że grzejniki elektryczne są bardzo chętnie stosowane albo jako wyłączne źródło ciepła, albo jako element dodatkowy czy rezerwowy dla tradycyjnych wodnych systemów ogrzewania wnętrz.

Należy się spodziewać, że ich popularność będzie nadal rosła. Już dziś budowane są coraz rozleglejsze instalacje ogniw słonecznych o coraz lepszej wydajności i coraz niższych cenach – można się spodziewać że w nieodległej przyszłości będą stosowane znacznie częściej i będą znakomitym źródłem taniej energii elektrycznej. Zapewne nie jest to kwestia najbliższych miesięcy – ale w perspektywie lat można się tu spodziewać zmian zasadniczych, podobnie jak w formach związanych ze źródłami domowego oświetlenia stojącego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top