search
top

Ciepło-zimno – wybór klimatyzatora

Temperatury teraz nie zachęcają do tego, aby myśleć o chłodzeniu. Na zewnątrz jest już wystarczająco chłodno. Teraz marzymy o przyjemnym cieple, rozchodzącym się po całym domu, najlepiej prosto z kominka, gdzie ogień tańczy, aż miło patrzeć. Paradoksalnie, jest to jednak najlepszy moment, żeby zdecydować się na zakup i instalację klimatyzacji, która i ochłodzi, ale i ogrzeje, jeśli się uprzemy. Jak wybrać mądrze, aby klimatyzator posłużył nam przez lata? Musimy sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań.

Przenosimy czy montujemy na stałe?

Do wyboru mamy klimatyzatory stacjonarne i mobilne, oba mają zarówno wady i zalety. Do zalet mobilnych można zaliczyć przede wszystkim brak kosztów związanych z instalacją, możliwość przeniesienia w dowolne miejsce, a także niski koszt zakupy. Mają jednak i wady. Przede wszystkim są głośniejsze od stacjonarnych, mają mniejszą moc i wymagając wystawienia gdzieś rury – w przypadku stacjonarnych nie musimy się o to martwić, bo rura zostanie wystawiona na zewnątrz raz na zawsze.

Chłodzimy czy też grzejemy?

Założyliśmy już, że jedno i drugie. Dlatego też będziemy mogli cieszyć się przyjemnym chłodem podczas upalnego lata, jak również ciepłem w pomieszczeniu, jeśli temperatura nie spadnie poniżej -5 stopni Celsjusza. Jeśli będziemy chcieli dogrzewać się klimatyzatorem również przy ostrzejszych mrozach, będziemy musieli więcej zapłacić – najlepsze klimatyzatory radzą sobie z temperaturą do nawet -20 stopni.

Jak ma wyglądać?

Nie będziemy się wgłębiać w technologiczny bełkot – tutaj doradzi nam sprzedawca. Możemy się natomiast zastanowić nad wyglądem. Dziś już nie musimy decydować się na smutny biały lub czarny kolor. Dziś klimatyzatory mają i ładny kolor i ciekawy kształt. To, na jaki się zdecydujemy zależy w tym momencie tylko od zasobności naszego portfela.

Musimy pamiętać, aby używać klimatyzacji z głową. Jeśli już się na nią zdecydujemy, obowiązkowo trzeba będzie zakupić również nawilżacze powietrza, które pozwolą na komfortowe przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top